avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 418 soluții astăzi
Forum Activitate Maryane32

Activitate Maryane32

Revin cu o alta problema de data aceasta legata de locul meu de munca,daca ma puteti ajuta va rog din suflet:in unitatea in care functionez ca educatoare se intra in restrangere de activitate deoarece la una din structurile atasate de unitatea noastra se restrange un post.Nis-a spus sa ne autoevaluam pe o fisa de evaluare data de MECTS pe toate cadrele didactice din unitate exceptie facand cele care sunt in concediu de crestere copil.Din punct de vedere al punctajului eu nu imi fac probleme,insa am o colega care a mai fost si alta data in aceeasi situatie si si-a intocmit in colaborare cu primaria un dosar social.Aici am cea mai mare temere.Intrebarile mele sunt:este legal acest "dosar social"sau este aranjament?si de ce nu se intra in restrangere doar in unitatea structura nu si noi care ne aflam in unitatea de centru?Va multumesc anticipat!!!:((
Dupa o vara "fierbinte"s-a decis neurmarirea penala si amenda de 500 RON,pentru faptul ca la expertiza psiho s-a constatat ca a avut discernamant.M-am impacat cu ideea si sper din tot sufletul ca ceea ce a facut a fost o lectie si nu se va mai intampla.Va multumesc din suflet pentru ajutorul dat!sa auzim numai de bine!
Aflu din ce in ce tot felul de minuni!!!!Lamuriti-ma,va rog din suflet,daca sunt minori si la politie nu s-a depus nici o plangere din partea partii vatamate,adica s-a ajuns la o intelegere cu aceasta,politia poate cerceta in continuare si pot inainta dosarul catre procuratura?Sunt la prima abatere de genul acesta!
Legat de ancheta sociala:pentru a putea fi efectuata ,organele de politie trebuie sa ceara acest lucru?Fiul meu a fost sunat si i s-a spus sa duca el ancheta sociala si foaia matricola de la scoala,ceea ce mi se pare totusi straniu!Nu politia trebuie sa trimita adrese catre asistenta sociala si unitatea de invatamant respectiva pentru a intra in posesia acestora?
Fiul meu are 15 ani si de curand am aflat ca a fost implicat in o spargere de magazin undeva la tara.Au fost altii care au intrat de mai multe ori si au sustras diverse bunuri.Istetul meu a fost luat ca paznic ultima oara.Nu pot sa-mi dau nici acum seama ce a putut fi in capul lui.Au fost chemati la politie si au dat declaratii,fiecare ce a facut.Patronul magazinului si-a evaluat marfa disparuta si are pretentie la o suma de bani,pe care oricum sunt de acord sa o dau.Intrebarea mea este:se va termina totul daca patronul isi retrage plangerea,sau vor fi cercetati in continuare?Vreau sa va spun ca pana acum nu am avut nici un fel de problema cu el si imi este teama ca s-ar putea face de ras la liceu acolo unde invata daca i se va cere o ancheta sociala sau mai stiu eu ce.Va multumesc si astept sfaturi de la dvs.!#-o
In urma cu aproape un an,mama mea a depus la primaria comunei in care locuieste documentatia necesara pentru eliberarea unui titlu de proprietate ,pentru terenul unde se afla locuinta parintilor ei.Odata cu documentatia necesara a depus si o suma de 500 ron.Mai sunt 2 luni si se face anul si nu a primit nici un raspuns.Unde ar trebui sa apelam pentru solutionarea acestei probleme?Va multumesc!