avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Activitate ralucat32

Activitate ralucat32

Buna ziua.

Va rog sa imi raspunde-ti la aceasta intrebare. Am mai postat-o dar nu am primit raspuns daca este sau nu obligata societatea.

In urma concedierii conform art .65 CM am solicitat in scris angajatorului un salariu compensator. Ca raspuns firma mi-a facut o adresa prin care mentiona ca datorita faptului ca nu avem un CCM incheiat la nivel de unitate, iar acea dispozitie nu este cuprinsa nici in regulamentul intern si nici in CIM incheiat cu angajatii.. art 67 din CM nu o obliga sa imi acorde compensatia.

Am crezut ca rezolv ceva cu o plangere la ITM dar de acolo mi s-a zis acelasi lucru. Ca lipsa CCM la nivel de unitate duce la neobligativitatea aplicarii CCMUNN 2007-2010, mai mult acesta a expirat. Prin urmare e inutil sa fac reclamatie pt ca ITM nu ii va face control si nu va dispune la acea masura de obligare la plata.

Firma la care lucrez are 12 angajati si inca 4 cu un contract special( probabil de colaborare) deci mai putin de 21. Nu avea cum sa incheie un contract colectiv de munca. Deci nu se supune niciunei legi din tara asta?
In acest caz e adevarat ca firmele cu mai putin de 21 de angajati nu trebuie sa respecte art. 78 din CCMUN sau chiar integral CCMUN in vigoare daca nu e specificat expres in statul societatii si in fiecare CIM al salariatilor?

Nu mai am nicio sanasa sa primesc salariul compensator? sau cei de la IMT m-au mintit (mentionez ca imi avertizasem angajatorul ca voi depune o reclamatie) si mi-a refuzat intentionat inregistrea reclamtiei? Putea dispune acea masura? Este sau nu obligata societatea sa se supuna CCMUN 2007-2010. Chiar daca a expirat eu am fost fost in preaviz pana la sf lunii decembrie, iar notificarea si raspunsul de la angajator au fost tot in luna decembrie, cand era in vigoare CCMUN 2007-2010.

Va rog frumos sa imi raspundeti! Consider ca este o situatie demna de luat in considerare deoarece am apelat la o institutie publica care ar trebui sa faca dreptate angajatului!

Răspuns la discuția Spor de vechime...
Ma confrunt si eu cu aceasta problema. Din pacate eu doar acum imi permit sa imi cer drepturile dupa ce am fost data afara de la locul de munca. La 1 martie 2010 am implinit 3 ani vechime si ar fi trebuit sa beneficiez de sporul de vechime de 5% conform legii ( CM si CCMUN 2007-2010) insa angajatorul meu nu a dorit sa mi-l acorde desi ceilalti colegi il primeau. Ce-i drept eu nu m-am dus sa ma cert cu patronul in luna martie si nici ulterior, pentru ca stie toata lumea cum e cu locurile de munca in ziua de azi si sigur mi s-ar fi spus ca o sa fiu data afara. Au trecut 8 luni si tot m-au dat. X-(

Am vrut sa fac o plangere la ITM Brasov pt ca stiam ca sigur ei au dreptul sa impuna o masura de recalculare a salariului cu sporul aferent, si sa dipuna la plata salariului compensator( nici pe acela nu l-am primit).

Dar cum sunt mana in mana.. mi-au zis ca nu mai am ce face, degeaba merg ei in control.. e prea tarziu.. trebuia sa fac reclamatie atunci cand eram angajata. MINCIUNI! o inspectoare imi zice ca se poate.. cea de la alt birou imi zice ca e prea tarziu.. E clar ca mint! Nici macar nu au vrut sa-mi inregistreze cererea. Ma intreb si eu ce mai pot face? Sa deschid proces si sa merg in instanta? De unde atati bani si nervi? N-am timp de procese.. Stiu ca sigur as castiga dar.. ma costa mai mult avocatul decat banii pe care i-as recupera si nu merita.

Vasfatuiesc sa depuneti o reclamatie la ITM..Pentru ca sunteti angajat au obligatia sa vina in control. Ar fi trebuit si eu sa fac in martie reclatia si sigur primeam si sporul.. dar si un sut in fund inca de pe atunci. Deci am ales sa renunt la cateva zeci de lei pt cat o sa mai fiu angajata si ma gandeam ca ii voi recupera ulterior. Se pare ca e mai greu retroactiv... pentru ca sunt niste corupti si cei de la itm..

Daca credeti ca o recamatie si un control nu e motiv sa va temeti pt actulul loc de munca incercati intai la ITM. Ei primesc lunar statele de plata si normal ar trebui sa le verifice si sa se autosesizeze.. dar le e prea lene sa o faca (sau au un inters). Daca nu vine salariatul cu plangeri. merge si asa.


Cadrul legal vi-l poate spune un avocat. In Contractul Colectiv Munca Unic la Nivel Natioanl 2007-2010 era prevazut clar cat e sporul.
Contractul a expirat de la 1 ian 2011 si inca nu a aparut altul. E posibil ca pana sa apara angajatorul si cei de ITM sa zica ca nu exista cadrul legal de acordare a sporului. In acest caz nu stiu ce se poate face.

Mult succes!