avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Activitate quasarul

Activitate quasarul

Functionez ca PFA de doi ani impozitat pe baza normei de venit.
Am rugamintea sa-mi raspundeti la 3intrebari:
1-Am inteles ca de anul acesta am obligativitatea de a completa jurnalul de incasari plati .Jurnalul trebuie completat numai la incasari sau si la capitolul plati?
2-In declaratia informativa 392 b ,va trebui sa trec tot ce inseamna incasari pe anul 2011 sau modul in care am fost impozitat conform normei de venit?
Discuție suspendare pfa
Este posibila suspendarea unei PFA pe o perioada nedeterminata sau e mai usor de inchis definitiv activitatea pe PFA?
Sant PFA de anul trecut cu norma de venit.As dori sa aflu ce se intampla cu angajatorul meu(cel cu care am un contract)daca activitatea mea ca PFA se incadreaza ca dependenta dar si ce consecinte are pentru mine.
Deasemenea as dori sa stiu daca a intervenit vreo schimbare la plata impozitului sanatatii si pensiei pe anul 2011.Eu platesc 16% di norma de venit pentru impozit,5,5 %din norma de venit la sanatate,iar la pensii platesc contributia minima la salariul minim pe economie.








patesc
Multumesc pentru informatie.
Sant PFA de la inceputul anului 2010 cu norma de venit.Intrebarea mea este daca a intrat in vigoare declaratia pe proprie raspundere dau trebuie sa astept ca si anul trecut decizia de impunere de la administratia financiara?