avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 700 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters188505

Activitate ContSters188505

Este legal, dar ai grija la consecinte....
[ link extern ]
Răspuns la discuția PRESCRIPTIA EXTINTIVA - intrebare
salutare !!!
Ziua judecatii a venit !!!
Am primit citatie la vechiul loc de munca , un fost coleg m-a anuntat dar am refuzat sa o primesc !!!
Sa mai aman si eu cat pot !!!
Si gandindu-ma la aceasta situatie , mi-a venit o idee , si anume....
Eu am incetat sa mai platesc chiria incepand cu noimbrie 2005 pana in august 2010, acest prejudiciu s-a infaptuit lunar, adica in ziua de 30 a fiecarii lunii eu l-am pagubit !
Daca ar fi cate o actiunie ptr fiecare luna de neplata, lunile care au depasit 3 ani nu se presriu?
As putea pune problema astfel in proces?
Adica sunt de acord cu prejudiciul cauzat dar incepand cu luna decembrie 2007, adica 2 ani si 11 luni, ca restul au depasit termenul !!!
M-AM FACUT INTELES?!!! GANDITIVA VA ROG LA ASTA !!! SPER SA AM DREPTATE SI SA SCAP MAI IEFTIN !!!

Am contactat avocati , 2 la numar, care au vrut sa incheiem contract de consultanta ptr a sta de vorba, asa ceva nu am vazut in viata mea, cat de haini pot sa fie unii !!!!
Cred ca ma voi duce singur la primele infatisari , sa vad daca ma descurc, si daca am vreo sansa poate am sa platesc un avocat , dar daca nu ma las la mana mea !!!! Problema e ca ma judec cu al doilea om din judet, si sigur ii va mitui pe judecatori , cum a facut-o si in procesul precedent!!
Astept raspuns !!!!!
@eumarian

nu inteleg de ce eviti intrebarea mea de mai sus, sau o eviti pe aceea care va urma?
astept totusi un raspuns.........

parintii tai au cumparat locuinta de la stat in urma destramarii comunismului , in anii 90?
pe ce lege au cumparat?

stiu ca vei raspunde DA si legea este 85/92 si d.l. 61/90, si in continuare te intreb:
Nu ti se pare ca parintilor tai li s au recunoscut un drept de care te vei bucura si tu si copii tai, si mie nu?

Ti se pare normal?

Legea nu am facut o noi, dar daca e lege nu i tocmeala !!!

Cum spunea si allissa "Prefer sa cred ce citesc cu ochii mei ..."

La mine problema e simpla zic eu:

Eu am trimis curtii, sentinta mea nefavorabila mie, si cele 6 sentinte favorabile vecinilor mei, care au fost date de 7 curti de apel diferite!
Aceste 7 instante din romania, au adoptat o practica neunitara, astfel oricine isi poate da seama ca ceva nu este in regula !!! Am incredere in cedo ca va face lumina in cazul meu, indiferent de hotarare !!!

Altceva ce pot sa mai spun...
Vom cedea ce o fi.....



vrei sa spui ca daca patronul firmei ar fi facut o plangere la cedo pt cei 6 care au castigat ar fi invocat acest protocol?

l-a invocat intr o sedinta pe la curtea de apel, dar problema e chiar la fond....
acel imobil nu era al lui, l a concesionat de la stat sau l a dobandit prin procesul de privatizare fara a aloca bani din conturile firmei ptr cumpararea lui, iar legea 85/1992 chiar asta spune sa se vanda chiriasilor.

te am intrebat mai sus daca parintii tai au cumparat locuinta de la stat in urma destramarii comunismului, si nu mi ai raspuns....
poate imi raspunzi acum... ca sa te mai intreb ceva...
eumarian a scris:

Cu alte cuvinte, in cazul “netemeiniciei flagrante” a cererii, desi se invoca o incalcare a unui drept garantat de Conventie, totusi, in urma verificarii acesteia, se constata ca cererea nu este fondata in fapt – atunci cand nu sunt prezentate suficiente elemente de fapt, ori, acestea nu sunt sustinute de probe, fie de – drept, atunci cand, se constata ca nu este vorba de o incalcare a dispozitiilor Conventiei.


deci ori nu inteleg eu limba romana, ori vorbesti tu in termeni care nu i inteleg
uite ce spune art 47 din regulament:


Art. 47- Continutul unei cereri individuale
1. Orice cerere formulata în temeiul art. 34 din Conventie se face pe
formularul pus la dispozitie de grefa, daca presedintele sectiei învestite
cu solutionarea ei nu hotaraste altfel. Formularul cuprinde:
(a) numele, data nasterii, nationalitatea, sexul, ocupatia si adresa
reclamantului;
(b) numele, ocupatia si adresa reprezentantului, daca este cazul;
(c) partea sau partile contractante împotriva (careia) carora este
îndreptata cererea;
(d) o expunere succinta a faptelor;
(e) o expunere succinta a pretinsei sau a pretinselor încalcari ale
Conventiei si a argumentelor pertinente;
1Articol modificat de Curte la 17 iunie si 8 iulie 2002.
(f) o expunere succinta privind respectarea de catre reclamant a
conditiilor de admisibilitate prevazute de art. 35 alin. 1 din Conventie
(epuizarea cailor de recurs interne si respectarea termenului de sase
luni)... s a m d

deci tu spui una eu gasesc alta..... ce sa cred???!!!
Răspuns la discuția PRESCRIPTIA EXTINTIVA - intrebare
daca citeai cu atentie , vei vedea ca am precizat ca respectivul are intentia sa formuleze cerere de chemare in judecata pe motivul neplatii chiriei sau lipsire de folosinta. deci intrebarea este valabila in cazul cand acesta demareaza aceasta actiune de chemare in judecata !!!!
@eumarian

de ce spui ca cererea este inadmisibila la mine?
conditiile admisibilitatii sunt:
epuizarea cailor de recurs interne- ceea ce s a intamplat
termenul de 6 luni- sunt in termen
Cererea trebuie formulată în scris şi semnată de către reclamant sau de către persoana care îl reprezintă - ceea ce am si facut

deci dupa parerea mea este admisibila
dupa care vom vedea decizia finala !!!

daca cererea este scrisa in numele meu, nu inseamna ca nu a intocmit o un avocat !!!

Răspuns la discuția Nu se poate fara avocat ?
Tare asta , specifica romaniei, am intalnit multe situatii similare pe parcursul a 5 ani de procese :))
Eu m am informat din punctul asta de vedere si am gasit urmatoarele:

Condiţiile de admisibilitate a sesizării Curţii cu o cerere individuală sunt următoarele:

1. Curtea nu poate fi sesizată decât după epuizarea căilor de recurs interne unei cereri. Aceasta presupune ca persoana respectivă să fi sesizat cea mai înaltă jurisdicţie competentă, cu respectarea regulilor şi a termenelor de procedură.

2. Termenul în care poate fi sesizată este de 6 luni de la data deciziei interne definitive. Termenul de 6 luni curge de la data la care autoritatea naţională competentă cea mai înaltă şi-a pronunţat decizia (dacă plângerea se referă la o condamnare, termenul curge de la pronunţarea hotărârii finale în ordinea normală a căilor de atac şi nu de la respingerea ulterioară a unei eventuale cereri de revizuire). Dacă se depăşeşte acest termen, Curtea nu mai poate examina plângerea.

3. Cererea trebuie formulată în scris şi semnată de către reclamant sau de către persoana care îl reprezintă, în cazul în care cererea este prezentată de către o organizaţie neguvernamentală sau de către un grup de persoane fizice, ea trebuie semnată de către persoanele abilitate să reprezinte organizaţia sau grupul respectiv.


si in legatura cu precizarea sumei:

Regulamentul Curtii Art. 60 - Cererea privitoare la „satisfactia echitabila”
1. Orice reclamant care, în cazul constatarii unei încalcari a
drepturilor sale ce decurg din Conventie, solicita acordarea unei
satisfactii echitabile conform art. 41 al acesteia, trebuie sa formuleze o
cerere distincta în acest sens.
2. În afara deciziei contrare a Presedintelui Camerei, reclamantul
trebuie sa prezinte pretentiile sale, evaluate si stabilite pe rubrici
si însotite de documentele justificative pertinente, în cadrul aceluiasi
termen care i-a fost acordat pentru depunerea observatiilor scrise.
3. Daca reclamantul nu respecta cerintele prevazute în alineatele
precedente, Camera poate respinge, în tot sau în parte, pretentiile sale.
4. Pretentiile reclamantului sunt comunicate Guvernului pârât pentru
observatii.


in legatura cu "strike out of the list", am gasit undeva dar nu mai stiu unde,o cerere este declarata asa atunci cand reclamantul accepta oferta statului !!!


astept pareri !!!
Art. 7.L85/1992
Locuintele construite din fondurile unitatilor economice sau bugetare de stat, pina la data intrarii in vigoare a prezentei legi, altele decit locuintele de interventie, vor fi vindute titularilor contractelor de inchiriere, la cererea acestora, cu plata integrala sau in rate a pretului, in conditiile Decretului-lege nr. 61/1990 !!!

deci spui ca legea asta nu mi da dreptul la imobil, nu?
nu spune nicaieri in lege sa ma adresez instantei pt a dobandi recunoasterea.....
legea spune ca daca fac o cerere catre unitatea economica xxx, imi va vinde locuinta, deoarece locuinta este construita din fondurile statului inainte de 90.
eu te intreb : parintii tai sau chiar tu (ca nu stiu ce varsta ai) pe ce lege au cumparat locuinta de la stat?
oare nu este aceasi lege?
oare nu au cumparat 10 mil de romani locuintele pe aceasi lege in anii 90?
te asigur ca am indeplinit toate conditiile pt a dobandi locuinta, si ca singurul impediment a fost coruptia!!!
avocati am consultat doar nu am facut de capul meu !!!
totusi astept si alte pareri !!!