avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 386 soluții astăzi
Forum Activitate Malex_

Activitate Malex_

Răspuns la discuția improprietarire minor
Multumesc pentru raspuns, sarut-mana pentru sfaturi. Sa aveti o viata frumoasa!
Răspuns la discuția improprietarire minor
Tot nu sunt lamurit cu modul de transmitere a acelei case minorului fara ca cei interesati sa poata contesta cu succes actul respectiv.
Deci,intrebarea ramane urmatoarea:
Contractul de vanzare cumparare catre minor poate fi incheiat cu demonstrarea provenientei banilor (donatie de la o bunica,etc.,pusi intr-un cont pe numele minorului) si asta ar demonstra ca nu e o donatie deghizata?
Va rog mult,o idee,alta decat aceasta daca trebuie, ceva care sa fie sigur, care sa-i dea drepturi depline si incontestabile copilului si liniste si impacare parintilor. Multumesc mult pentru implicare.

Ar putea fi introdusa in ecuatie o a treia persoana (de incredere si nu dintre succesori)catre care sa se faca o donatie urmata de un act de vanzare cumparare catre copil din partea acesteia?

Răspuns la discuția improprietarire minor
1.Persoana cu care merge la notar ca reprezentant al minorului trebuie sa fie desemnata de Autoritatea Tutelara?
2.Din cate stiu,Contractul de vanzare-cumparare poate fi contestat de catre cei interesati pe motiv ca minorul n-ar avea venituri proprii-deci bani pentru ca aceasta tranzactie sa poata fi considerata valida.
Ce-mi puteti spune despre asta,si-mi cer scuze ca insist.
Doi oameni inaintati in varsta s-au recasatorit si au un copil inca minor.
Existand posibilitatea ca acest copil sa ramana orfan inainte de majorat,cei doi ar dori sa se asigure ca ,ceea ce au relizat fiind impreuna, (o casa), va apartine minorului fara ca restul copiilor din primele casatorii sa poata interveni in vreun fel dupa moartea lor.
Ce posibilitate legala exista? Multumesc anticipat.
Multumesc mult,d-le Tudor Valeriu, si va felicit pentru promptitudinea si profesionalismul cu care oferiti consultanta pe acest forum.
Discuție CCC gemeni
Buna ziua! Am o nelamurire la care sper sa ma luminati dvs:
Fiica mea sta sa nasca gemeni,este in CCC pt fiul ei de 1 an si 8 luni;
-poate lua CCC ea pt unul si sotul pt celelalt din copiii care se vor naste (tinand cont ca va fi in mod cert nevoie de inca o persoana si nu doar de doua cuantumuri incasate de mama cum se obisnuieste)?
-avand 3 copii sub 2 ani,cum va fi cu indemnizatiile,se pot suprapune sau nu va putea sa ia pt gemeni cata vreme se afla in CCC pentru primul nascut?
Va multumesc!
Buna ziua si buna sa va fie inima!
Daca sunt somer,am 49 de ani si am posibilitatea sa ma angajez la peste 50 km distanta de domiciliu:
-ce facilitati are angajatorul;
-ce facilitati imi acorda AJOFM in cazul in care imi schimb domiciliul din acest motiv;
-ce se intampla daca inainte de perioada obligatorie de 1 sau 2 ani de desfasurare a CIM nu mai reusesc sa fac fata(sunt o persoana cu destule probleme de sanatate care imi afecteaza in mod serios viata si activitatea dar se pare ca pt a te pensiona pe caz de boala trebuie sa fii pe moarte,chiar cu 30 de ani de contributie in sistem)?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.