avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Activitate CRETU DANIELA

Activitate CRETU DANIELA

Am inteles ca nu se mai poate recupera suma investita in imobil dar banii care i-am dat la inceput cand sa facut contractul de vanzare-cumparare???
Buna ziua,
Am incheiat un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere cu o batrana acum 9 ani -eu si sotul meu.Am stat impreuna 4 ani,dupa care ne-am mutat ,ea ramanand singura in apartament. Iata ce este stipulat in contract:

Pretul vanzarii imobilului este de 37.500 lei in schimbul caruia cumparatorii sunt obligati sa-mi asigure intretinerea si ingrijirea medicala pina la deces astfel: Hrana,imbracaminte,ajutor medical(adica si medicamente sau doar ajutor?) si la deces o vom inmormanta conf datinilor". Aproape de sfarsitul contractului se spune asa "Noi (eu si sotul)declaram ca am cumparat in indiviziune si parti egale de la dansa apartamentul proprietatea dansei cu pretul de 100.000.000 lei,in schimbul caruia noi (eu si sotul) ne obligam sa-i asiguram intretinerea si ingrijire medicala pina la deces".
In contract sa gresit -asta am vazut si noi mai tarziu suma de 100.000.000 lei(sa trecut bani vechi) in loc de 10.000 lei care chiar i-am dat batranei.la momentul respectiv.
In apartament s-au facut multiple imbunatatiri,o ingrijesc de 9 ani.
Intrebarea mea este daca dansa vrea sa rezilieze contractul eu ce drepturi am.

Multumesc
Am un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere cu o batrana si in contract nu este stipulat dreptul batranei de a sta in imobil(fara uzufruct),intrebarea mea este daca pot vinde apartamentul acela?

multumesc
In contract nu scrie nimic de conditii rezolutorii...
Pai cand sa facut contractul de vanzare cumparare am platit o suma de bani restul urmand sa o intretinem.Cred ca e normal macar acei bani sa mii recuperez doar de aceea e contract de vanzare cumparare cu intretinere si nu contract de intretinere si nu am in contract nici-un etc.. Dar prin ingrijire medicala trebuie sa iau si medicamente sau doar asistenta medicala?
Buna ziua. Am facut in anul 2005 un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere cu o batrana in care nu este stipulat dreptul (fara uzufruct)de a sta in apartamentul pe care ni la vandut mie si sotului si pentru care am achitat in fata notarului suma de 10.000 lei noi,insa in contract sa trecut gresit suma de 100.000.000 lei si apartamentul sa vandut cu suma 37.500 lei noi din care noi am dat 10.000 lei iar diferenta urmand sa o intretinem pana la deces. In contract este stipulat astfel: subsemnatii (eu si sotul) sunt obligati sa-mi asigure intretinerea si ingrijire medicala pina la moarte astfel: hrana,imbracaminte,ajutor medical si la deces sa o inmormantam conf datinilor.La inceput am locuit cu dansa intr-un apartam de 2 camere si ulterior ne-am mutat. Intrebarea mea este daca are dreptul sa stea in apartam acela,ce inseamna ingrijire medicala?? Ea imi reproseaza ca nu-i platesc intretinerea ,curentul si cablul si ca reziliaza contractul. Ce drepturi are si daca imi pot recupera banii pe care i-am dat cei 10.000ron + imbunatatirile din apartament in cazul in care castiga procesul. MULTUMESC MULT
Discuție INTREBARE??
Am facut un contract de vanzare cu clauza de intretinere cu o batrana in 2005 in care se specifica ca i-am platit suma de 100000 lei la momentul cand am facut actul de vanzare cumparare cu ea. I n contract se specifica ca trebuie sa o intretin astfel: hrana ,medicamente,si sa o inmormantez conf datinilor stramosesti.In urma unor discutii(nu locuiesc cu dansa) m-am suparat pe dansa pentru ca ea nu ma ajuta cu nici-un ban in casa si vreau sa renunt. In casa accea am investit 15000 euro (banii mei).Ce drepturi am si ce poate face dansa??
Multumesc.
Răspuns la discuția intrebare!
Si ce se intampla daca batrana se razgandeste?? Ma gandesc ca nu il vand apartamentul e vorba doar de ipoteca.. Nu stiu daca se va putea...
Multumesc mult
Discuție intrebare!
Buna ziua.Am un contract de vanzare cumparare (cu clauza de intretinere) cu o batrana. In contract este stipulat ca i-am dat bani in fata notarului si ca ii asigur hrana,imbracaminte, si la deces o voi inmormanta.Intrebarea mea este daca as putea sa pun gaj pe acel apartament (eu stau separat de dansa ,am luat casa cu credit de la banca) ,pentru a-mi refinanta creditul de la banca.
pot sa il pun gaj?

Multumesc.