avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate popanelu

Activitate popanelu

Buna ziua
Un pensionar care are un pfa cit trebuie sa plateasca la casa de sanatate in anul 2018?
Va multumesc.
cit trebuie sa platesca la casa de sanatate un PFA din 2018
Am PFA pot sa i-mi acord voucher de vacanta (mentionez ca nu am angajati)
Discuție Fiscal contabil
Am facut un tratament in strainatate si am actele in copie pentru ca la austrieci originalul ramane la ei.lLa casa de sanatate nu i-mi primeste decit originalul.Ce pot face?Le-am propus sa merg la austrieci si sa scrie pe verso conform cu originalul si sa il semneze si sa il stampileze si ei zic ca nu este bun. Va rog sa i-mi dati o solutie legala. Va multumesc
Sint pensionar si am grad de handicap accentuat,dar am un PFA pe consultanta si doresc sa aflu daca sint scutit de impozitul pe banii care i-mi revin din PFA ca venit
Multumesc
Discuție Impozit sediu
Am PFA si mi sa marit impozitul pe locuinta.Daca nu deduc nimic pe locuinta ce trebuie sa fac sa ramina impozitul la fel.
Multumesc
daca ma cazez la particular ce suma pot sa deduc.
Va multumesc
Cit este diurna maxima care nu se impoziteaza atit in tara cit si in strainatate
Răspuns la discuția TVA consultata tehnica UE
Sint platitor de TVA si fac consultanta pentru un stat din UE.Daca la venitul anual pe care eu il am si la care statul din UE plateste la el TVA pentru venitul meu eu trebuie sa mai platesc la noi in tara pentru ca ar fi dupa parerea mea o dublu impozitare
Daca prestez consultata tehnica catre un stat din uniunea europeana si ea face dovada ca plateste TVA la ei la suma de bani care mi se da eu trebuie sa mai platesc TVA aici.(nu ar fi dubla impozitare?) Multumesc