avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Activitate Caudia Niculae

Activitate Caudia Niculae

Daca sunteti in posesia unui astfel de pliant si puteti dovedi ca informatiile cuprinse in continutul lor v-a determinat comportamentul economic in sensul semnarii unui contract in CHF pe care, altfel nu l-ati semnat, sunteti pe drumul cel bun . De obicei oferta purta un nume, de ex. Avantaj , etc.
Depinde ce urmariti: daca doriti ca banca sa adopte un anumit comportamnet financiar, parerea mea este ca pe abuz de incredere este imposibil de obtinut ceea ce urmariti.
Legislatia protectiei consumatorului se bazeaza pe dezechilibrul de putere dintre comerciant si consumator. Abuzul de putere in sensul caracterului abuziv al clauzelor contractuale este cu totul altceva decat abuzul de incredere.

Răspuns la discuția culmea tupeului
imi pare rau sa spun ca am avut dreptate in ceea ce priveste posibilitatea de a fi executat fara sa sti ca cineva se judeca cu tine!
Cecurile nu sunt pentru joaca de-a "utilajul e la mine cecul e la tine"! La cecurile date fara acoperire se poate raspune chiar si penal.
Probabil ca avocatul dvs va ridica in cadrul contestatie la executare si aparari de fond ce au legatura cu motivul refuzului de a plati, iar daca acestea sunt intemeiate e posibil sa obtineti suspendarea executarii. Asta presupune cautiune si un alt proces pentru fondul cauzei.
Desigur se mai poate incerca si intoarcerea executarii, dar asta in cazul in care sunteti executat si va judecati ulterior in alt proces pe care il castigati.
Recomandarea e sa tratati serios chestiunea.
Succes!
Răspuns la discuția culmea tupeului
aceasta situatie este posibil sa se datoreze unui instrument de plata emis de dvs si refuzat la plata. Adversarul dumnevoastra a solicitat investirea biletului refuzat , a obtinut-o ca sa face fara citarea partilor, apoi a dat titlul executoriu la un Executor, caci el obtine incuviintarea executarii silite.
Cam asta s-a intamplat, nu-i asa?
:sorry: