avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate ADOCATA

Activitate ADOCATA

Am o Hotarare Judecatoreasc in favoarea mea obtinuta in urma unui proces cu Primaria in vedere obtineri unui drum de acces de pe proprietatea mea catre drumul principal. Calea de acces are o lungime de 44,5m si o latime de 5,5m.
Calea de acces este pe domeniul public si a fost intabulata la cererea Primariei si trecuta in cartea funciara ca si cale de acces in favoarea mea conform Hotarari Judecatoresti.
Pe una din laturile invecinate cai de acces este teren proprietate privata iar pe partea cealanta sau edificat doua blocuri ANL.
De cand s-a dat in folosinta cele doua blocuri locatari ce detin masina isi tot lasa masinilie acolo seara de seara opturand asfel trecerea cu masina salvari si a pompieriei in cazul unui eveniment nedorit.
M-am adresat Primariei in nenumarate randuri sa faca ceva sa nu mai stationeze masinile acolo seara de seara .
Nu am primit nici un raspuns in scris.
I-am mai solicitat si pe cei de la Politia Locala sa vina si sa i-a masuri inpotriva acestora si nu sarezolvat nimic, Tot ei Politisi Locali imi ziceau ca sunt parcati regulamentar pe partea dreapta , le-am tot explicat ca aici e vorba de o cale de acces drum infundat si nu este un drum cu sens unic unde e posibila parcarea pe partea dreapta (daca e posibila si acolo)
M-am adresat si Politiei Municipale si in urma verificarilor am primit un raspuns cum ca nefiind puse indicatoare de Stationarea Interzisa nu pot lua masuri vizavi de cei ce stationeaza pe calea de acces.

M-am adresat verbal si uni Exescutor Judecatoresc daca ma poate ajuta in acest sens si a zis ca nu e de competenta lui si mai bine ma adresez Politiei Municipale .
Cum problema nu s-a rezolvat , m-am adresat si instante Judecatoresti cu aceasta problema prin OBLIGATIA DE A FACE.
Au trecut 2 ani si nu s-a rezolvat inca nimic, instanta cere probe, nu prea inteleg ce probe ?
-Am mai depus la dosar:
Sesizarile facute catre Primarie
Sesizari facute catre Politia Municipiului la care am atasat si raspunsul primit de ei
Am depus si un raspuns primit de la ISU prin care mentioneaza cat se poate de clar CAILE DE ACCES TREBUIE SA FIE IN PERMANENTA LIBERE, confor legi mentionate de ei.
Am depus fotografi facute atat ziua cat si noaptea
Ce ar trebuie sa mai fac ?
Ce probe ar trebui sa mai depun la dosar, cand totul este prevazut in legea cu stationarea interzisa.
Avocatul imi zice ca sa vin si cu martori, la ce-mi trebuie martori cand exista lege in sensul acesta si nu se aplica doar nu le cer sa-mi faca o favoare.

Cine are obligatia de a face in a pune si monta acele indicatoare de Stationarea Interzisa ?
Mai e si lipsa locului de intoarcere , lipsa indicator de Stop sau Cedeaza trecerea la iesirea de pe calea de acces in drumul principal

CUI SA MA MAI ADRESEZ ?
adrianmarin a scris:

Declaratia de impunere o faceti dvs. , primaria nu are de unde sa cunoasca valoarea imobilelor in conditiile date ...
Asa cum am precizat anterior , asteptand acea "invitatie" de la primarie , riscati sa fie demolate ( pe banii dvs.) acele imobile (garaj cu mansarda) ...


Greu cu birocratia,la noi la romani.
Vi se pare normal ca dupa mai bine de 15 ani sa se apuce sa demoleze garajele , aici mai sunt inca 4 garaje ,si toate cu acelea-si probleme.
Sa mers la ei ,dar refuza sa ni se elibereze aceasta autorizatie acum pe motiv ca prin fata garajelor trece o conducta de gaze ,ce alimenteaza un bloc alaturat si ne cere sa avem dupa noile legi date sa avem fata de acea conducta 1,5 m.
E imposibil,nu avem cum,ei nu vor sa puna in discutie sa mutam sau sa mute ei teava la distanta ceruta de cei de la gaze.
Ei sunt multumiti sa stam asa cum am stat si pana acum,problema e ca noi nu putem sa ne tragem curen ,apa si canal ca nu vor sa ne elibereze acea autorizatie.

Vi se pare corect?
adrianmarin a scris:

Buna ziua !
In masura in care ati edificat acele contructii fara autorizatie de constructie nu stiu de ce mai agitati apele ... Intrati in legalitate intai si apoi rezolvati problema impozitarii ... in alte conditii se poate ajunge pana la demolarea contructiilor ridicate ilegal ... Totusi , data fiind speta , sunt convins ca , cu bunavointa ambelor parti , se poate ajunge la un consens ....
Impozitarea trebuie sa aibe la baza declaratia de impunere depusa de dvs. in acest sens ...



Sunt deacord,ca trebuie impozitate dar valoarea garajului o fac eu sau ei,in baza caror acte se face valoare unui imogil(garaj)

In ceia ce priveste in a ma pune in regula cu actele nu credeti ca ar trebui sa ma invite ei la primarie cu privire la acest aspect,pentru rezolvare
Kyandra a scris:

Depinde de cum a fost facut proiectul casei de locuit...daca acolo a fost inclus si garajul, autorizatia de constructie a casei este valabila si pentru garaj. Pe autorizatia de constructie a casei dvs. ce scrie?


Nu e vorba de o casa , garaj cu mansarda ,nimic mai mult,uitativa la suprafetele trecute

multumesc
Am facut catre primarie o cerere conform legii 544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public.Le-am cerut sa-mi elibereze si mie in copie urmatoarele documente:

Autorizatie de constructie,constructie aflata pe un spatiu concesionat/P.F. unde sunt construite doua garaje,proprietate personala.
Acte ce stau la baza celor doua constructii.


O sa va intrebati ,de ce am cerut sceste acte.
Pe cele doua garaje eu platesc impozit unde apar cu o valoare de impunere pe fiecare garaj,la care impunerea e de 100%.
Mentionez ca nu am autorizatie de cinstructie,dar conform planului de situatie aprobat de consiliul local ,apar cu aceste doua garaje
La inceput de an ca tot romanu,mergem la Primarie la serviciul de taxe si impozite locale pentru plata impozitelor unde eu figurez,dupa cum scriu ei in "Certificatu de atestare fiscala pentru persoane fizice privind impozitele si taxele locale si alte venituri ale bugetului local" ca figurez cu:
Locuinta construita in anul 2000cu valoarea de impunere 5500lei(ron) pe suprafata construita de 12mp(garaj)
Locuinta construita in 2002 cu valoarea de impunere de 6000lei(ron) pe suprafata construita de 13mp(garaj)

Din aceste motive am cerut domnului primar sa-mi elibereze acte ce stau la baza acestor doua constructii care apar cu valoare de impunere dupa cum va-am mentionat mai sus.

Am primit raspuns de la primarie care suna c-am asa " In vederea comunicarii documentelor solicitate,va rugam sa ne precizati numarul si data emiterii autorizatiilor de constructie"

Nu inteleg,eu le cer anumite acte iar ei i-mi intorc cerera, cum ar trebui sa stea lucrurile de fapt,raspunzi printr-o cerere?

INTREBARE

Garajul, anexa sau locuinta?
Cum se impoziteaza un garaj? v-am mentionat mai sus valoarea trecuta de ei.
E corect sa fie de 100% la acea valoare?
Din ce documentatie au ajuns ei sa scoata valoarea de impunere?in lipsa autorizatiilor si documentatiilor in ceia ce priveste constructia.


Ce ma sfatuiti sa fac?


In toambna anului trecut mi-au eliberat autorizatie de reparatie garaj in scopul de schimbare invelitoare garaj,tencuieli exterioare si interioare,la care am platit la primarie o suma de bani dupa cum au calculat ei la cat se ridica valoarea investitiei(cu proiec cu tot)
Ma intreb cum de mi-au eliberat autorizatie in scopul efectuari acelor lucrari , cand eu nu am autorizatie de constructie,poate o au ei si eu nu stiu.
Si acesta e unul din motivele pentru care le-am cerut sa-mi fie eliberrate acele acte.


Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
goe_07 a scris:

eter


ermetic:D
Răspuns la discuția Nemultumit de avocat
Andreea Lisievici a scris:

Imi pare rau sa aud asta, dar sper ca luati masuri. Macar pe viitor, daca acum nu se mai poate...


voi lua masuri,dar sa se termine procesul,sau cel putin sa-l vad la urmatorul termen ce mai face,si cred ca-l schimb.

avocatura e o meserie, pacat ca uni o muldaresc si va vorbesc de un avocat cu experienta
probabil satui de bani,si cu procese multe ,te ametesc ,te fac sa crez ca experenta lor te va ajuta,dar.....?

ti-e penibil sa-i zici cand se rezolva problema , si ce mai trebuie sa aduci la dosar (acte,dovezi)sa se finalizeze mai repede

ori cum am da-o,tot cum vor ei trebuie sa iasa:sorry:
Răspuns la discuția Nemultumit de avocat
Andreea Lisievici a scris:

Cunoasteti dvs toti avocatii sau macar majoritatea ca sa puteti sa generalizati?


ai dreptate ,nu-i poti cunoaste toti

al meu ,avocat,nu va face cinste, :thumbdown: avocatul e din falticeni
Răspuns la discuția Nemultumit de avocat
avea dreptate cine a zis"decat sa ai un avocat , mai bine sa ai un judecator al tau"

avocati,se orienteaza sa se termine cat mai tarziu un proces,sa poata scoata de la tine cati mai multi bani.

scopul lor sunt bani tai si apoi rezolvarea """"""" daca va fi
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
silvia p a scris:

arahide :D



deranjata?....:D