avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Activitate antieos

Activitate antieos

Buna ziua!
Am facut prin 2002 un imprumut la [EDITAT] pe numele meu, dar banii au fost utilizati de catre tatal meu, cu conditia ca el va plati ratele bancare. Am stat linistit in ideea ca el plateste, pana in 2007 cand am fost contactat de catre o firma de recuperare ca nu au fost platite ratele decat doar la inceput. I-am comunicat tatalui problema, urmand sa ia legatura cu ei, sa plateasca. Dar nu a platit. M-au cautat o perioada, nu am mai raspuns la telefon, comunicand de fiecare data tatalui meu sa ia legatura cu ei sa solutioneze problema. Mentionez ca eu ma mutasem din oras si ei nu au avut acces la adresa mea, pana de curand cand am primit o scrisoare la noua adresa ca sunt somat sa platesc, in caz contrar voi fi actionat in judecata cu executare silita. In respectiva scrisoare este stipulat si faptul ca respectivele creante au fost cesionate catre o firma irlandeza, iar firma de recuperare a fost desemnata de ei si nu de banca.
Stiu ca se prescrie in 3ani, asta insemnand ca din 2010 atoria a fost prescrisa. Dar este intrerupta daca incep plata? Si ce se intampla daca nu o platesc? Suma este relativ mare si nu imi permit.
Va multumesc mult!

p.s.: Cum credeti ca au facut rost de noua adresa? Ar fi avut acces la datele politiei sau la baza de date a altei banci?