avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 319 soluții astăzi
Forum Activitate popo_acas

Activitate popo_acas

Eu inteleg perfect ca tot ce se cumpara in timpul casatoriei , sint normal bunuri comune . Dar :
"Art. 340 ncv -Bunurile proprii
g) bunurile, sumele de bani sau orice valori care înlocuiesc un bun propriu, precum si bunul
dobândit în schimbul acestora; "
De ce nu se poate , daca fac dovada cu documentele necesare ?

Bunul este bun propiu .Am specificat ; cumpar tot pe regim de bun propiu .
buna ziua,

Imobilul este pe regim de bun propiu si vreau sa cumpar 50% tot pe regim de bun propiu .
Am studiat si nu sint lamurit daca este/nu este voie de facut o astfel de tranzactie, deoarece :
1. "ART. 317 Independenta patrimoniala a sotilor
(1) Daca prin lege nu se prevede altfel, fiecare sot poate sa încheie orice acte juridice cu celalalt sot sau cu tert persoane.
"

Prin tranzactie , se va modifica rezerva succesorala . Este vreo opreliste din acest sens ?

2. Obsesia simulatiei /deghizarii inainte de normalitatea vinzarii ; astfel:
"ART. 1.033 Donatiile simulate
(1) Este lovita de nulitate orice simulatie în care donatia reprezinta contractul secret în scopul de a eluda revocabilitatea donatiilor între soti
."
-cind exista simulatie ?
"art.1150 b) donatiile deghizate sub forma unor înstrainari cu titlu oneros sau efectuate prin persoane interpuse, cu exceptia cazului în care se dovedeste ca cel care a lasat mostenirea a urmarit un alt scop decât scutirea de raport;"
Unde se definesc donatiile deghizate ?

"ART. 1.665 Pretul fictiv si pretul derizoriu
(1) Vânzarea este anulabila atunci când pretul este stabilit fara intentia de a fi platit.
(2) De asemenea, daca prin lege nu se prevede altfel, vânzarea este anulabila când pretul este disproportionat fata de valoarea bunului, încât este evident ca partile nu au dorit sa consimta
la o vânzare
"
aici nu inteleg nimic ;
-intrebari
-se poate face operatie vinzare-cumparare daca in urma operatiuni se va modifica rezerva succsoriala ?
-ce se impune operatiei ca sa nu fie considerata donatie deghizate/ simulate , sau cu potenta de anulare contract vinzare-cumparare ?
Buna ziua ,

Casatorit fiind , vreau sa cumpar un imobil pe regim de bun propiu , respectiv la intabulare sa fie intabulat ca bun propiu . Sotia este de acord .
Care este procedura concreta ? Ce conditii trebuesc indeplinite ?
Deci , situatia este astfel:
-apartament dinainte de casatorie , al sotiei , deci pe regim de bun propiu
-copil al sotiei , dinainte de casatorie .
In caz de succesiune dupa sotie , sint in mare pericol . Sotia este de acord sa fiu protejat .

Am gasit varianta Conventie matrimoniala cu Regim comunitate conventionala , prin care un bun propiu este transformat in bun comun .
Adaugare clauza de preciput , complecteaza situatia.
Daca este bun comun , la succesiune imi va reveni 62% , deci voi fi majoritar .
Am citit si am vazut ca in clauza de preciput se face referire la reductiune .
In definitie conventie nu se specifica nimic de reductiune .
Deci , prin activare astfel de convetie se schimba valoarea rezervei succesorale pentru copil ?
Este atacabila o asfel de conventie ? Se poate ataca pe baza art.1090pct1 ncv ?
Se poate ataca pe baza rezevei succesorare ?
Intocmirea unei astfel de conventii intra in categoria de liberalitati ?

Dupa parerea dumneavoastra este mai bine sa fac acesta conventie sau sa merg pe uzufruct ?
Joha a scris:

da, daca va constituie cu titlu gratuit este o liberalitate.


Si in acesta situatie , se poate incadra la art.1098 ncc ?
In acesta situatie se considera uzufructul ca ceva valoros , de moment ce nuda proprietate va ramine la rezervatari ?
Eu nu am gasit nici o precizare privind evolutia valorii unei proprietati imobiliare , dupa ce se imparte in proprietate nuda si uzufruct .
Care este uzanta in astfel de cazuri ?
Pun aici intrebarea , ca sa mai deschid alt subiect .

Documentul prin care se notifica uzufructul , singular , fara a se translata proprietatea , se interpreteaza ca fiind o donatie ?
Poate s-a schimbat ceva de curind .
Am vazut o macheta de la electrica in pentru incheiere contract se cere o notificare de la proprietar.
Totul este pentru cazul succesiunii ;
Pentru Abitatie, datorita art.754 , care este foarte evaziv , oricind se pot face presini si sa ii duca cu gindul ce ceilalti ca ar putea cistiga ceva .

ok; sa zicem ca devin uzufructar ; ajung la succesiune ; si mai departe cum perfectez contractul cu distribuitorii de utiliati , care cer documente de proprietar ?
Am mai fost in situatia ca eram 50% proprietar si pina nu am adus procura pentru ceilalti 50% nu au vrut sa faca contractele .
O sa imi spuneti ca am drepturi ... Da , dar cererea de drepturi fortuita , se face dificil si dureaza .
Poate am postat prea mult si cer scuze ; acesta insa se intimpla pentru ca nu am gasit o lamurire clara .
Nici acum nu sint prea lamurit . Imi vine greu sa cred ca legislativ nu se poate rezolva problema .
Varianta uzufruct / abitatie nu imi pare prea complecta . Seamana a provizorat .

Normal , daca proprietaru este de acord sa transforme un bun propiu in bun comun , eu nu inteleg de sa nu se poata. Ideal asta ar trebui sa se intimple si totul ar intra in normal.