avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 231 soluții astăzi
Forum Activitate cristinatoma75

Activitate cristinatoma75

Buna ziua!
Aveti cumva vreo solutie la aceasta poprire de la CASS,deoarece am avut un PF care a fost inchis automat in anul 2010, desi eu nu mai activam de la sf anului 2005(am de la finante dovada ca nu am venit in aceasta perioada) si totusi mi-a venit acasa ca trebuie sa platesc pe anii 2006-2007 o suma frumusica(incluse fiind si penalizarile),perioada in care de fapt nu am lucrat nicaieri...e corect sa mi se puna poprire atat timp cat eu am stat acasa ca nu-mi gaseam un job si totusi sa dau acesti bani la CASS...pentru ce?!?...si fara job, doar obligatii...unde imi sunt drepturile de cetatean roman?!?
Domnul inspector de care apartineam atunci trebuia sa imi spuna ca trebuie sa inchid PF-ul,am fost atunci, la dumnealui si a zis sa merg acasa ca totul e ok,ca a inchis el,(nu mi-a spus insa ca trebuie sa inched si la Registrul Comertului) si acum nu imi venea sa cred ce urat facea , ca imi da amenda si cate si mai cate...am ramas uluita cate se pot intampla in tara asta...avem doar obligatii...drepturile noastre nu sunt recunoscute...mare pacat...daca voi avea ocazia ,voi pleca din tara asta cu familie cu tot, fara sa ma uit in urma ca nu am de ce ...:(:(:(
Buna ziua!
Pot solicita stimulentul de insertie pt cele 4 luni ale anului 2011,(de cand figurez cu cele 2 venituri) se pot da acesti bani retroactiv???...macar sa mai scada din valoarea pe care o am de dat!
Va multumesc pentru raspuns!
Contractul il aveam inainte cu mult timp si nu stiam ca acest lucru ma va afecta, ca nu-ti spune nimeni nimic!
Dar nu este nici o cale de a nu returna acesti bani inapoi, ca per total am de dat pt aprox 1an si 4 luni..., va dati seama ca nu as fi pus indemnizatia in pericol daca as fi stiut ca pt aprox 100 lei/luna mi-ar fi retras acesti bani!...acum copilui are 2 ani si 3 luni si sunt in crestere copil cu grad de handicap!
Nu exista o limita a venitului suplimentar, trebuie sa returnezi banii chiar daca ai un venit suplimentar de ...1 leu, sa zicem?!?...e aberant! Sau mai sunt care au venituri din contracte cu firme de cosmetice, ce-i drept, venituri neimpozabile,adica...dupa ce sunt corecta si dau statului dreptul lui, el are grija de mine ...cum?!?...parca nu e chiar asa corecta legea, ce spune-ti?/?
Va multumesc mult!
Buna ziua!
Daca am realizat venituri din activitatea de asigurari peste cele din CCC, avand "contract agent" asigurari, veniturile fiind foarte mici in comparatie cu indemnizatia, de ce trebuie sa dau inapoi indemnizatia crestere copil si nu acele venituri...este total ilogic, de ce trebuie sa aleaga ei in locul meu si sa dau acei bani de la gura copiilor mei...chiar nu poate fi contestata aceasta lege,atat timp cat lucram de acasa si faceam cate o asigurare , doua pe luna, omul de rand nu mai are nici un drept???...pt 100 lei/luna trebuie sa-mi dau toata indemniza ? E strigator la cer cum se iau tot de cei de jos, de painea copiilor!!!