avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate timcyke

Activitate timcyke

Buna ziua!
Am un apartament care este dat in chirie de 2 ani. Contractul initial de inchiriere a fost intocmit de catre agentia imobiliara care a gasit chiriasii. In acest contract figura o singura persoana ca si chirias, desi in apartament urmau sa locuiasca 3 persoane. Acum a venit vremea sa reinnoim contractul, si as dori sa stiu daca exista posibilitatea de a trece toti chiriasii in contract. Unul din ei este cetatean strain si are nevoie de contract pentru actele de resedinta, presupun ca nu poate rezolva nimic cu un contract in care numele lui nu apare (in prezent contractul este semnat cu alt chirias).
Cum ar fi corect sa procedam?
Multumesc pentru lamuriri!
TheSithLord a scris:

Buna Seara.Revin pe aceasta tema din cauza ca sotia s-a dus astazi acolo si nu a rezolvat nimic.Functionarii faceau pe "nestiutorii" si dupa ce mi-au plimbat sotia prin 4 etaje,a ajuns intr-un final la acea secretara unde sa depuna contestatia,fiind intampinata evident,foarte...flegmatic.Bun.Sa va explic despre ce e vorba,avand foaia in fata.

Copilul s-a nascut pe 21 decembrie 2011,sotia a stat mai putin de 1 an acasa,pana pe 19 noiembrie 2012 pana cand s-a intors la servici.La ei(DGASPC)cererea de reluare a activitatii a fost inregistrata pe data de 21.11.2012 si I se cere sa returneze suma de 543 lei pentru perioada 19.11.2012-30.11.2012.Acesti bani reprezinta diferenta data in plus la indemnizatie pe jumatate de luna,acea perioada 19.11.2012-30.11.2012.Acum...banii s-au dat in decembrie,undeva pe 17,mi-e imposibil sa cred c-au scapat cu vederea cererea de reluare a serviciului.....mentionez ca sotia nu a avut alte venituri decat indemnizatia si alocatia copilului.

Ce va rog.Primul lucru(asta ca sotia s-a dus nepregatita) sa stiu daca exista niste acte care sa le ataseze acelei cereri/contestatii.
Al doilea lucru,un model de cerere/contestatie(daca cineva de aici a mai facut),precum si articolul pe care sa se bazeze contestatia.

Va multumesc.


Buna ziua, stiu ca este o discutie veche, insa as dori sa stiu daca ati rezolvat atunci ceva. Ma aflu intr-o situatie asemanatoare si m-ar ajuta sa aflu de alte expeeiemte similare. Multumesc.
Cornel Vasile a scris:

Atunci va trebui sa returnati doar suma de 273 de lei, suma care vi s-a platit in plus pentru cele 4 zile din august,

Perfect de acord. Insa ce fac cu restul sumei de 2823 lei care apare ca fiind platita necuvenit? Ma bazez pe faptul ca cei de la AJPIS sunt de buna credinta si nu vor urmari recuperarea sumei respective, sau contest decizia? Inclin catre a doua varianta, de vreme ce consider ca trebuia sa primesc o decizie intocmita corect, doar cu suma datorata de 273 de lei.
Multumesc.
In luna septembrie mi-a fost virata integral indemnizatia pe luna august.
Buna ziua.

Am fost in concediu de crestere a copilului pana la 2 ani si mi-am reluat activitatea in data de 28 august 2017 (copilul implineste 2 ani in 30 noiembrie). Am transmis decizia de reluare a activitatii si cererea de sistare a indemnizatiei catre AJPIS Cluj in data de 22 august. Cu toate acestea, in septembrie mi-a fost virata indemnizatia integrala.

Am primit ieri doua decizii de recuperare a unor sume platite necuvenite cu titlul de indemnizatie de crestere a copilului. Textul este aproape identic, dar apar sume diferite: la prima din ele suma de 3096 lei, reprezentand sume necuvenite incasate pe perioada 28.08.2017-31.08.2017, 1.09.2017-30.09.2017. La cea de-a doua, apare "suma ramasa de recuperat in valoare de 273 lei din suma totala platita necuvenit cu acest titlu in valoare de 3096 lei", pentru aceeasi perioada.

Am inteles ce e cu suma de 273 de lei, este suma care mi s-a platit in plus pentru cele 4 zile din august, chiar daca eu anuntasem ca imi reiau activitatea. Nici o problema, achit cei 273 de lei. Dar cum procedez cu restul sumei, pana la 3096 lei? Indemnizatia pe luna septembrie nu mi-a fost virata, si drept dovada am extrasul bancar pe care apare clar ca in luna octombrie singura plata incasata de la AJPIS a fost alocatia. Cum sa se considere suma platita necuvenit, daca ea nici macar nu a fost platita?

Ca sa nu am surpriza de a ajunge la executare silita pentru aceasta suma, pe care nu am de gand sa o platesc, de vreme ce ea nu mi-a fost virata din capul locului, voi depune contestatie la AJPIS. Ati putea sa ma indrumati spre in model de contestatie, si eventual ce acte mai trebuie sa depun?

Multumesc anticipat.
Multumesc pentru raspuns. E suficient deci sa trimit cererea prin posta cu confirmare de primire? Ma gandesc ca nu as putea dovedi ce contine plicul respectiv...
Buna ziua.
Momentan sunt in CCC de 1 an, copilul implineste 1 an pe 30 noiembrie. In temeiul noii legi, 66/2016, doresc sa imi prelungesc acest concediu cu inca un an. Am inteles ca termenul de depunere a actelor necesare prelungirii este de minim 30 de zile inainte de data la care copilul implineste 1 an.
Am depus luni, 3.10, o cerere de prelungire a suspendarii CIM la angajator. Nu am primit cerere de inregistrare, iar doamna care se ocupa de aceste aspecte mi-a spus ca imi va trimite decizia de prelungire a doua zi, pentru ca ea nu a mai facut asa ceva, si a doua zi urmeaza sa vina o colega care are mai multa experienta. A doua zi nu mi-a trimis nimic, iar cand am sunat-o, mi-a spus ca sistemul lor informatic nu permite prelungirea concediului, si ca trebuie sa astept pana expira actualul concediu, pe 29 noiembrie, dupa care imi va emite o noua decizie de suspendare. Solutia asta nu m-a multumit, in consecinta am intrebat la AJPIS cum ar trebui sa procedez, iar ei mi-au raspuns ca se poate face cerere de reluare a activitatii, urmata imediat de o noua cerere de suspendare, cu conditia sa nu realizez venituri supuse impozitarii in perioada dintre cele doua cereri (perioada care ar fi de maxim o zi).
Cand i-am transmis acest raspuns doamnei de la firma, a parut destul de iritata, nici nu m-a ascultat, si mi-a spus ca ea pleaca in concediu doua saptamani, si vorbim dupa ce revine. Asta ar fi in data de 24.10. Ma ingrijoreaza atitudinea asta, pentru ca asa cum m-a amanat o saptamana acum, inainte de concediul ei, ma mai poate amana si o saptamana dupa, si eu pierd indemnizatia. In cazul in care nu se rezolva problema nici dupa data de 24, as depune sesizare la ITM, dar nu am numar de inregistrare a cererii. Acum degeaba ma mai duc la firma, pentru ca nu ma ajuta nimeni cu nimic, daca doamna care se ocupa este in concediu, am patit-o si cu alte ocazii.
Intrebarile mele sunt:
1. Cum pot trimite cererea astfel incat sa pot avea o dovada ca cererea mea a fost primita de cei de la firma?
2. Exista un termen in decursul caruia trebuie sa imi solutioneze cererea si sa emita decizia de prelungire?
3. Este legal sa motiveze nesolutionarea cererii mele prin faptul ca persoana respectiva e in concediu?
Multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția venituri impozabile in cic
Multumesc!
Buna ziua.
Conform OUG nr.111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, actualizata prin Legea nr.126/2014, indemnizatia pentru cresterea copilului nu se suspenda in cazul persoanelor care realizeaza venituri supuse impozitului, prin desfasurarea efectiva a unei activitati in perioada de concediu, de maximum 6 ISR intr-un an calendaristic (6x500=3000).
Acesti 3000 de lei reprezinta venitul brut sau net?
Multumesc.
Multumesc pentru raspuns.