avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Activitate oopait

Activitate oopait

Buna ziua! In luna noiembrie anul trecut am incheiat un contract cu casa de pensii si am cotizat pana la finele lunii decembrie.Incepand cu luna ianuarie, cota de cotizare a crescut si nu am mai platit.Mi s-a spus ca daca nu mai platesc timp de 3 luni consecutiv , contractul se va rezilia de la sine.Intrebarea mea este...eu ca si persoana fizica trebuie sa merg sa-mi ridic cartea de munca si s-o depun la ITM pana la 31.03.2011???Sau datele mele sunt preluate automat de la Casa de pensii ???
Sotul meu a fost insomaj pana acum cateva zile, s-a angajat cu carte de munca si in maxim o saptamana urmeaza sa plece detasat de la servici in alta tara pt 2 luni. In cazul lui cum se procedeaza cu cartea de munca?? Va trebui sa o depuna personal pana pleaca la ITM??? Va multumesc!!!
Va multumesc pt raspuns !! Inteleg din raspunsul d-voastra ca pot beneficia de ajutor de somaj dupa terminarea facultatii indiferent daca termin la id sau la zi.As mai dori sa stiu , daca este necesar pt asta sa am toate examenele date si luate inclusiv examenul de licenta? Si daca eu in momentul de fata nu muncesc si nu o sa reusesc sa-mi gasesc un loc de munca pana termin facultatea, studiile pe care le fac acum cu ce ma ajuta la cartea de munca?Adica, atata timp cat eu nu cotizez nici la pensie , nici la sanatate...la nimic. Cum pot beneficia de ajutor de somaj?Multumesc!!!
Buna ziua!Am 42 ani, sunt studenta la id anul 2 si la anul in ultimul an de facultate, as dori sa ma mut la zi.In momentul de fata nu am servici si am beneficiat de somaj incepand cu data de 7.XI.2009. In 2010 am terminat somajul. Am peste 20 de ani de munca. Intrebarea mea este daca dupa terminarea facultatii pot beneficia de ajutor de somaj!!! Daca voi studia doar 1 singur an la zi (ultimul an de facultate), pot beneficia la terminarea facultatii de ajutor de somaj??? Va multumesc!!