avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Activitate florin71br

Activitate florin71br

Un fost chirias A avand contract de inchiriere cu chirie 0, pe o suprafata bine delimitata cu propietarul B, dupa decesul acestor proprietari si nefiind copii mostenitori dar masa succesoriala a revenit testamentar cat au fost in viata si anume ,, cine decedeaza primul totul revine celuilalt cu eliminarea de la succesiue a intregii masei succesoriale din partea decedatului,, acestia fiind propietari doar pe constructie dar terenul a fost dat in folosinta de catre primaria mun. C, in suprafata de D m patrati atata timp cat exista constructia cu drept de constructie---normal cu acte in regula--- o constructie P+4 pe o suprafata pana la max. 100 m patrati. Acel chirias dupa decesul ultimului propietar aflat in viata a dat primaria in judecata si a cerut drept de folosinta asupra terenului si respectiv a cerut instantei de judecata sa i se recunoasca dreptul de propietate asupra constructiei aflate pe terenul respectiv avand ca obiect ,,actiune in constatare,,. dar el afirma cu nonsalanta ca a construit singur din anul 1985 , 75% din suprafata constructiei , care de altfel ea a fost cumparata din anul 1981 si imediat dupa aceea la 2 luni s-a obtinut de catre propietari autorizatia de extindere a locuintei, dar el sustine ca el a facut constructia fara autorizatie din 85 dar contractul de inchiriere a fost incheiat in 1997, iar aceste afirmatii se limiteaza numai pe baza de vorbe din partea chiriasului si inclusiv din partea martorilor adusi de el, martori care au fost audiati de instanta, dar fara a face dovada unui inscris incheiat intre propietari si chirias ca i-ar da o suprafata de....ca titlu de proprietate pe motivul ca acesta a adus imbunatatiri asupra locuintei, bineinteles ca acestia au fost invatati ce sa zica , si mai grav decat atat ,s-a efectuat inclusiv masuratori din partea reprezantantului desemnat aleatoriu de instanta, de la cadastru, in absenta mostenitorilor, masuratori care nu corespund altui memoriu tehnic facut in 2006 de propietara aflata in viata l avremea respectiva, dar a fost facut pe acelasi sablon in calculator dar numai ,,in beneficiul,, reclamantului. Ulterior am aflat in urma unei plangeri penale depuse la parchet impotriva mea (ca nepot al defunctei si imputernicit prin procuri speciale si judiciare ca sa le reprezint interesele a inca 4 frati ai tatalui meu, pe raza jud. unde se dezbate succesiunea si implicit acest proces de actiune in costatare) si impotriva tatalui meu care el este unul dintre mostenitori. INTREBARE!!! Poate sa dea curs pozitiv o instanta cererii unui handicapat mintal doar pe niste afirmatii?? Eu consider ca actele locuintei spune tot!!! Procedura este ca si mie mi-a cerit instanta 2 martori dar ce sa fac cu ei? sa-i influientez sa minte nu este cazul atata timp cat vorbes de la sine actele casei!!! Chiar totul depind de asa zisii moartori pe care f bn pot fi prinsi cu mata in sac pt marturie micinoasa iar eu pt instigare tot pt asta?
Cum se poate asa ceva in conditiile eu am platit avocat si stiu eu mai bn ce exista in dosar fila cu fila fara sa am experienta juridica iar el e senin si ignora sfaturile mele? pana la urma pt ce l-am platit? doar ca asa cere legislatia? Sper sa primesc un raspuns pozitiv in privinta asta ca sa nu fac uz de recuzitarea avocatului si sa sustin cauza personal pur si simplu...ca doar nu este proces penal!!!!! Actele casei spun totul!!! Chiar nu am drept de cuvant in instanta sa nu fac uz de 2 martori care si asa sunt vulnerabili si stau pe acceasi strada cu obiectul procesului? Pot sa dorm linistit in privinta procesului?
Discuție Carnet de munca
Buna ziua

Care este formula de incheiere a carnetului de munca incepand cu 01.01.2011 sau unde gasesc modelul de incheiere si cu baza legala?
Se mai certifica inscrisurile facute in cadrul societatii si cu semnaturile aferente?