avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Activitate madaluca

Activitate madaluca

Răspuns la discuția Echivalarea orelor de munca
Sa inteleg ca este ok sa lucrez 6h/zi de luni pana vineri in prima si a treia saptamana a lunii, iar in a doua si a patra saptamana atunci cand lucrez in weekend v-a trebui sa am un repaus de 2 zile ( joi si vineri de exemplu) pentru a echivala programul la 8 ore lucratoare pe zi de luni pana vineri asa cum este mentionat in contract. In concluzie, weekend-ul lucrator este dublu pontat( 48h). Va rog spuneti-mi exact deoarece de o saptamana lucrez inncontinuu fara pauza ( de pe 30.04.2012 - 04.05.2012 - 6h/zi + 05.05.2012-06.05.2012 - 12h/zi + de azi pana vineri cate 6h pe zi ) este normal?!Spuneti-mi va rog ce sa le spun. Va multumesc!
Răspuns la discuția Echivalarea orelor de munca
weekend-ul(sambata si duminica) este de 24 ore lucratoare,nu 12 ore.In acest caz cate zile trebuie sa-mi dea liber in plus pe saptamana?
Răspuns la discuția Echivalarea orelor de munca
8 ore / 5 zile pe saptamana.
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti si mie cum pot face echivalarea orelor de munca ( la 8ore /5 zile pe saptamana) tinand cont ca momentan lucrez 6 ore pe zi de luni pana vineri un weekend da unul nu (12 ore/zi).
Va multumesc!
Discuție Buna ziua
Buna ziua,
Am si eu rugamintea de-a ma lamuri cu privire la ceea ce mi s-a intamplat. Sunt in concediu crestere copil luna viitoare ar trebui sa ma intorc la societatea la care lucram, insa am fost sa vorbesc cu sefa mea si mi-a spus ca ma primeste insa nu pe salariul pe care il aveam inainte de concediu de crestere copil. Eu lucram cu carte de munca unde am avut salariul minim pe economie fara studii superioare ( cu toate ca am studii superioare si atest) si cu contracte de prestari servicii la care ea platea 16 % impozit). Fiindca a venit criza si cei din parlament au spus ca trebuie sa platim pe langa cei 16% impozit pe profit si 5,5%pentru sanatate ea s-a hotarat sa nu mai platesca niciun contract . Astfel am de ales sa ma intorc la ea cu salariu de 750ron brut fara altceva la negru sau sa-mi caut in alta parte. Nu stiu cum sa procedez deoarece vreau ca cei doi ani in care am stat in crestere copil sa-mi foloseasca la pensie, adica sa fie considerati vechime in munca. Spuneti-mi va rog daca imi cauzeaza sau nu cu ceva daca nu ma mai intorc la societatea la care lucram.
Va multumesc!