avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Activitate user-isha

Activitate user-isha

Buna ziua,
Lucrez si locuiesc in Germania. Posed un autoturism de maxim 2000 kg (masa proprie si incarcatura) care are voie sa tracteze o remorca de maxim 1500 kg (masa proprie si incarcatura). Remorca este tandem, adica are 4 roti, dar cu osiile apropiate, solidarizate cu cadrul remorcii (adica osia din fata nu poate fi rotita de catre protapul remorcii, ca la remorca de camion sau de tractor). Ambele le-am inmatriculat si le folosesc in Germania, perfect legal (conform legislatiei germane !)
Am cunostinte in Romania (care au intrebat diferiti politisti de la Rutiera), care mi-au spus ca nu as avea voie sa tractez o asemenea remorca pe drumurile din Romania, pentru ca as avea nevoie de B + E, deoarece chiar daca nu depasesc 3500 pe ansamblu, remorca are 2 axe.
Pe Wikipedia ([ link extern ] .
Cum e precizat in lege, de fapt ? Va rog sa-mi indicati si sursa textului de lege, eventual cu adresa paginii de internet.
Va multumesc
Multumesc foarte mult.
Multumesc mult.
As mai avea o intrebare: care e varsta minima a copilului, pentru ca acel copil sa fie intrebat de catre instanta de judecata, cu care din cei doi parinti vrea sa ramana ?

Cunosc un astfel de caz dar s-a petrecut inainte de 1989 si poate ca legislatia s-a modificat de atunci.

Concret, fetita mea de 6 ani ma iubeste foarte mult, si mi-a spus de nenumarate ori ca vrea sa fie cu mine daca sotia mea (mama ei) nu ma mai vrea in aceasta casnicie. Ce varsta minima ar trebui sa aiba fiica mea ca sa conteze faptul ca ea vrea sa fie cu mine ?
Buna ziua,
As dori sa stiu, daca sotia mea vrea sa divorteze de mine, pur si simplu, si sa-mi ia copilul, am vreo sansa sa refuz acest divort ? (adica eu nu vreau sa divortez)

Motivele aparente ar fi ca mama soacra incearca sa o convinga pe sotia mea ca as fi fost infidel (simple afirmatii de ale ei), ceea ce nu e adevarat.