avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 339 soluții astăzi
Forum Activitate dora-dori

Activitate dora-dori

Răspuns la discuția fisa medicala
Multumesc!
Discuție fisa medicala
Buna ziua,
Un salariat care isi schimba locul de munca si are formularul lui, din fisa medicala de medicina muncii, care a stat la baza contractului din firma din care pleaca, poate folosi aceeasi fisa medicala la angajarea sa in alta firma, daca termenul de 6 luni al controlului medical nu a expirat ? Stiu ca aceasta fisa poarta numele angajatorului initial. Multumesc!
Răspuns la discuția Model contract de arendare
Mie cine imi poate trimite un formular?! Multumesc!
Domnilor contabili... (mai putin CrisB)
Din cei 5000 lei, cat a costat marfa?
Calculele pentru stabilirea impozitului pe profit ar fi:
venit realizat (incasat) =5000
cheltuieli cu marfa = 4000 (in cazul in care s-ar aplica ad.com 25%)
cheltuieli firma = 1700
profit brut = - 700 lei
Pentru profit (de fapt pierdere) nu platiti impozit.
Daca ramaneti micro veti plati 150 lei neconditionat.
Pentru orice fel de comert varianta cea mai buna este impozitul pe profit (parerea mea). Cat despre TVA, lucrurile se complica la calcule. Teoretic daca nu esti platitor de TVA, 24% din adaosul comercial ramane in profitul care se impoziteaza .... s.a.m.d. Depinde de punctul de vedere al patronului, cum isi doreste afacerea; oricum peste 35.000 euro, cifra de afacere pe anul calendaristic il duce obligatoriu la TVA.
Buna dimineata,
Pot sa fac sponsorizare din impozitul pe venit, in cazul microintreprinderii? Daca da, care este baza legala (articol de lege). Atentie, IMPOZIT PE VENIT - MICRO. Cu impozitul pe profit este altceva.
Multumesc!
Sarbatorile cu bine!
Un frate s-a mutat in casa parinteasca, cu acordul celorlalti (nescris) si comenteaza ca mama nu are dreptul la nimic din ce au facut ei, parintii, impreuna (mama locuieste tot acolo) Acest lucru se intampla (dupa 27 ani de la moartea tatalui) fara sa ceara succesiune. Incearca numai prin intimidare si cu ... injurii la adresa mamei, din pacate.
Pentru terenuri exista titlul de proprietate pe numele mamei.
Succesiunea trebuie facuta numai pentru casa?
Buna ziua,
Tatal meu este decedat de 27 ani. Nu am facut succesiunea din respect pentru mama.Suntem trei frati.Cand s-au emis titlurile de proprietate, in anii 90, mama a fost considerata unic mostenitor al sotului ei si tatal nostru. La primarie are deschis rol pe numele ei si a platit dintotdeauna taxele si impozitele aferente casei si terenurilor din titlul de proprietate. Conform titlului emis de primarie inteleg ca este proprietara terenului intravilan si extravilan cu drepturi depline daca noi nu am cerut acest drep la momentul 1993. Poate sa devina proprietar al casei daca dupa atata vreme nu s-a facut succesiunea in urma decesului tatalui ? Cum ar trebui procedat?
Va multumesc!