avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate born_bad

Activitate born_bad

Da,dar nu-i cunoasteti pe cei de la primarie.Am depus cerere prin intermediul unui cabinet de av. prin care am solicitat copie dupa TP,nu am primit raspuns nici dupa 2 luni.Ni s-a sugerat sa-l obtinem din alta parte,ceea ce am si facut.
Desi exista un TP(in indiviziune) pe numele cuiva, surpriza la primarie, terenul figureaza ca fiind vandut cu chitanta de mana de 2 ori,ba chiar au facut acte la APIA pt, subventie fara sa fi cultivat acest teren.La primarie au recunoscut ca au facut chiar ei actele.Impozitul este platit de mine am depus cerere la primarie ,pot beneficia de subventie daca il cultiv?
Răspuns la discuția fond funciar
Nu a formulat nimeni cerere in instanta, inca(se afla in indiviziune). O anumita suprafata de teren(1 ha) este lucrata de persoane straine de T.P., impozitul pe 2011a fost platit de catre mama, iar in februarie respectivii apar in registrul fiscal la Primarie,desi chitanta se afla la noi.Cererea a fost facuta inaintea renuntarii(1991),au renuntat(1994) dupa ce au acceptat (1991).Avem dovezi renuntarile de la notariat si actele de la Primarie (Reg. agricol si chitantele fiscale).Va multumesc pt> timpul acordat.Numai de bine.
Răspuns la discuția fond funciar
va multumesc mult, dar din punct de vedere legal nu se poate fece nimic, tinand cont de faptul ca, mama a muncit si platit impozit pe teren in tot acest timp iar bunica a fost intretinuta si inmormintata de mama.
Răspuns la discuția fond funciar
In 1991dupa ce a murit bunica,toti mostenitorii au facut cereri la primarie de retrocedare, in 1994 au renuntat in favoarea mamei ,In 1996 s-a dat titlul, iar in acest moment mostenitorii de drept ai unuia dintre frati(decedat intre timp) si un frate in viata au ridicat pretentii(mentionez ca sunt 6 frati in total)
Discuție fond funciar
Salut, va rog sa-mi spuneti si mie ce optiuni am. In1994 fratii mamei s-au prezentat la Notariatul de Stat, in calitate de mostenitori ai bunicii( decedata in1991), unde au declarat pe propie raspundere ca nu au facut nici un fel de acceptare a mostenirii, intelegind sa ramana straini de aceasta.In1996 s-a eliberat titlul de propietate insa pe numele tuturor mostenitorilor defunctei. Intreaga suprafata de teren a fost muncita de mama, insa au aparut probleme, persoane straine au ocupat terenul pretinzand ca ceilalti mostenitori intentioneaza sa le vanda.