avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Activitate elenavochin

Activitate elenavochin

Sunt o persoana fizica ce am garantat in 2008 un credit pentru o firma, credit ce se raporta la dobanda 3 M euribor, euriborul fiind in acel an aprox.5% iar dupa un an, cand euriborul a scazut la 0,8%, banca ne-a facut o oferta ferma, semnata atat de mine cat si de firma, prin care in schimbul cresterii dobanzii de 2 ori, ne oferea un an de gratie, iar pe aceasta conventie ce poarta stampila banci, am semnat atat eu cat si firma.
Ulterior intre firma si banca s-a mai semnat un act aditional in care s-a specificat doar valoarea dobanzii nemaipomenidu-se nimic despre gratie.
Acum banca imi executa bunurile ipotecate pentru o dobanda foarte mare stabilita prin actul aditional, act pe care eu nu l-am semnat, deci nu imi este opozabil. Mai mult decat atat, au reziliat contractul, cu toate ca semnasem acea conventie, in care spuneau ca este un an de gratie.
Ce pot sa fac? Ma pot adresa OPC-ului ca persoana fizica?
In 2008 am semnat ca avalist un bilet la ordin in alb, pentru o banca, bilet pe care am trecut doar data emiteri, in contractul de credit al firmei (eu eram doar garant ipotecar) respective specificandu-se ca eu mandatez banca sa completeze pe biletul la ordin “toate sumele restante “. Din pacate pentru mine, in momentul in care acestia au semnat un act aditional cu firma pentru marirea dobanzi si ulterior au reziliat contractul, cei de la banca au completat si pe titlul biletului la ordin, cu toate ca erau mandatati sa completeze numai sume. Mai mult decat atat, in 2009, dupa semnarea actului aditional de marire a dobanzii, atat eu cat si cei doi actionari ai firmei, am semnat o alonja la biletul la ordin ca avalisti, practic toti trei devenind avalisti pentru ca ulterior, dupa cateva luni de zile, banca sa vina cu alta propunere si anume de a raman doar eu avalist si de a-i scoate pe cei doi.
Nu stiu ce se ascunde in spatele acestei propuneri dar din cate am inteles, datorita faptului ca nu au semnat pe biletul la ordin initial din 2008 , cand nu erau actionari ai firmei, se pare ca aceasta alonja nu prea ar avea valoare.
Va rog de asemenea sa imi spuneti daca nu cumva raspunderea acoperirii creditului neachitat se imparte acum la trei, banca nemaiputand sa se indrepte impotriva mea decat pentru o treime din suma.
Buna ziua,

Caut un avocat colaborator in Brasov. Societatea mea are sediul in Ilfov, si avem niste litigii in Brasov, prin urmare avem nevoie de un avocat acolo, pentru a ne reprezenta. Litigiile sunt legate de recuperarea unui motor lasat la reparat la o firma din Brasov, care acum refuza restituirea acestuia.
Va rog sa ma contactati daca sunteti interesati.
Discuție licitatii
Am cumparat un caiet de sarcini pentru a participa la o licitatie, am trimis plicul, si apoi am aflat ca s-a anulat .
E normal sa se intample asa?
Ce se intampla cu banii pe care i-am achitat pentru caiet de sarcini, pentru garantia de participare?
Multumesc
Am un SRL, cu capital 5.000.000 lei. Suntem doi asociati. Am dori sa-l transformam in SA si nu stim care este procedura.
Multumesc