avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Activitate crisstina_

Activitate crisstina_

Buna ziua!
As dori sa stiu daca este legala chemarea in judecata daca este un acord de mediere in desfasurare.Mentionez ca persoana a respectat acordul de mediere.
Va multumesc!
A mers mama mea la presedintele asociatiei pentru a cere lamuriri.Acesta a zis ca sumele de bani recuperate sunt in baza contractului de mediere desi pe contract scrie clar:
"Modalitatile de plata a onorariului si a cheltuielilor aferente medierii sunt urmatoarele:
-la data semnarii contractului se achita suma de 150 lei reprezentand avansul de catre asociatia de proprietari
-diferenta de 150 se va achita la data de .....de catre.....(mama mea)".
Ceea ce mi se pare ciudat e ca ei recupereaza in total 200 de lei din cei 150 lei si ca numai la doua persoane din cinci care au fost la mediere este trecuta a doua transa de recuperat.Desi mama mea i-a cerut sa ii arate o hartie unde scrie ca se recupereaza avansul de la ea acesta ii tot arata contractul de mediere in care nu este mentionat acest lucru.Nu cred ca e normal sa se ia niste bani numai asa pentru ca se poate fara nici o hartie unde sa fie mentionat acest lucru.Macar de i se zicea mamei mele inainte macar verbal ca va plati toate costurile era mai normal dar nici macar cat o va costa medierea nu i s-a zis desi mi se pare ceva normal sa stii care sunt costurile unei astfel de proceduri.Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Buna ziua!Mama mea a fost chemata la mediere de catre asociatia de proprietari din pricina unor datorii la intretinere.Conform contractului de mediere s-a platit de fiecare parte suma de 150 lei reprezentand costul medierii.Dupa ce s-a incheiat acesta procedura pe lista de intretinere i-a fost trecuta mamei mele suma de 100 lei reprezentand costul medierii,iar luna urmatoare a fost trecuta din nou acesta suma reprezentand acelasi lucru.As dori sa stiu daca poate asociatia de proprietari sa recupereze sumele de bani cheltuite cu medierea desi nu s-a ajuns la nici un proces iar in contractul de mediere era specificat ca onorariul se imparte intre parti.Va multumesc!
Buna ziua!As dori sa stiu daca este vreo lege care sa reglementeze legalitatea detinerii unui spray cu piper si conditiile in care poate fi folosit.M-ar interesa,de exemplu, intr-o situatie ipotetica ca aceea in care as fi atacata de o persoana pe strada si eu ma apar dandu-i acestuia cu spray cu piper,risc sa fiu sanctionata desi doar m-am aparat.Va multumesc!
Buna ziua!M-am mutat de curand intr-un ansamblu de blocuri din Chiajna si am aflat ca pe langa impozitul pe casa mai trebuie sa platesc si o asa zisa taxa pentru echipa de fotbal a comunei si inca o taxa pentru iluminatul public.As dori sa stiu daca e legala acesta taxa pentru echipa de fotbal deoarece pana acum nu am auzit sa mai fie acesta taxa in alt oras.Iar in legatura cu taxa pentru iluminatul public as dori sa stiu daca noi aici in complex platim iluminatul la dezvoltator fiind asigurat de acesta ar mai trebui sa platesc acea taxa pt iluminatul public avand in vedere ca nu beneficiez de el,primaria neavand nici macar un stalp de iluminat in acest cartier.Va multumesc!
Buna ziua!As dori sa stiu daca o asigurare RCA si una de locuinta obligatorie mai e valabila daca a decedat persoana pe numele caruia era facuta asigurarea sau ar trebui facute alte asigurari pe numele mostenitorilor?Mentionez ca mostenitorii persoanei respective sunt sotia si fiul dar inca nu au deschis succesiunea.
Va multumesc!
In contractul de munca nu este nici o clauza referitoare la faptul ca partile pot ulterior conveni asupra duratei contractului.In conditiile actuale s-ar mai putea face acesta schimbare?Iar in cazul in care s-ar face acesta trecere cum se procedeaza,intrucat stiu ca ,contractul de zilier se face fara incheierea unui contract de munca?Va multumesc!
Buna ziua!Momentan sunt angajata la o firma cu contract individual de munca pe perioada nedeterminata iar recent am fost anuntata ca se va trece alta forma de colaborare si anume contract de zilier.As dori sa stiu daca firma poate trece la acesta forma de colaborare?Va multumesc!
Am chitantele de plata a chiriei numai ca nu scrie suma deoarece nu a vrut proprietarul.Pe chitante scrie doar ca s-a platit chiria aferenta lunii respective fara a fi mentionata suma si pe procesul verbal incheiat se specifica ca s-a inchiriat si ca s-a dat chiria pe 2 luni si o luna garantia dar nu sunt specificate sumele.Singurul document cu o suma anume este un ordin de plata de la posta intrucat cand am inchiriat a 2-a zi i-am trimis prin posta inca o parte din chirie.Va multumesc!
Buna ziua as dori sa stiu daca il pot denunta pe fostul proprietar pentru faptul ca la inchirierea apartamentului nu a facut contract de inchiriere inregistrat la administratia financiara(aveam facut numai un proces verbal de agentul imobiliar) desi nu mai locuiesc acolo de 3 sapt.Proprietarul refuza sa imi dea garantia data la inchiriere si ma si ameninta ca daca vreau sa imi recuprez garantia imi arata el si refuza sa vina sa facem procesul verbal de predare primirea a locuintei.