avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate crucy

Activitate crucy

Răspuns la discuția fisa postului
AM contestat si in instanta , degeaba, spaga bate legea .
Răspuns la discuția fisa postului
La negocierea, incheierea sau modificarea contractului individual de munca, oricare dintre parti poate fi asistata de terti, conform propriei optiuni, cu respectarea prevederilor privind confidentialitatea.

In concluzie, fisa postului face parte integranta din contractul individual de munca si poate fi modificata numai cu acordul salariatului prin act aditional.






Răspuns la discuția fisa postului
mi-au pus o alta fisa de post in fata sa o semnez !
Răspuns la discuția fisa postului
Dar eu am deja fisa de post semnata !
Răspuns la discuția fisa postului
Multumesc pentru raspuns, erau foarte multe pagini unde eu trebuia sa semnez in josul fiecarei pagini ca am luat la cunostiinta . Eu am deja o fisa a postului din 2008 si ca sa fac o paranteza mai detin si o copie a celei din 2008 pe care scrie " conform cu originalul " , dar difera semnatura mea cat si asezarea in pagina a continutului. Am facut plangere penala dar dupa cum ma asteptam a fost " aranjata " . Eu am 2 copii ale fisei postului din 2008 conform cu originalul dar nu seamana intre ele , iar acceptand si pe aceasta prin semnatura eram unicat ca angajat cu 3 fise a postului diferite dar cu doua date . Multumesc inca odata si sper ca pe viitor sa ia cineva in seama si hartiile mele si sa nu se mai uite la buzunar, dar totusi traim in Romania. Va multumesc foarte mult .!
Discuție fisa postului
Sunt angajat din 2004 , cu fisa postului din anul 2008. Astazi mi s-a adus la cunostinta ca trebuie sa semnez o alta fisa a postului , in alb.
Eu am refuzat si ma intereseaza daca pot fi sanctionat . Va multumesc !
In 2010 am avut de executat o lucrare la inaltime in cadrul firmei si in momentul cand am pus mana pe echipamentele la care trebuia sa intervin m-am electrocutat pierzandu-mi cunostinta, iar dupa un timp mi-am revenit. Firma a facut o comisie care a facut cercetarea accidentului de munca scotinduma vinovat ca nu am verificat existrenta sau inexistenta unui curent electric. Am fost sanctionat cu advertisment scris si am inaintat proces in care am cerut anularea advertismentului , anularea procesului verbal de cercetare si daune morale . Dupa 2 ani , avand suport material mai mare ca al meu solutia a fost se admite in parte retinand culpa mea ca nu am verificat desi ei nu au probat ca aveam pe inventar cu ce proba , iar eu am depus inventar personal si reiesea ca nu aveam cu ce verifica, instructajul SSM nu-l aveam facut de 1 an jumate , echipament de protectie nu exista . Ma intereseaza daca pot inainta in instanta persoanele care reies vinovate in procesul verbal de cercetare pe langa mine , desi 2 din ele fac parte chiar din comisie. Instanta a retinut si culpa angajatorului in ultima hotarare data. Se retine culpa comuna in ultima hotarare. Pot inanta actiune civila sau penala contra persoanelor care se fac vinovate de producerea accidentului de munca , desi instanta retine culpa comuna ?
Accident de munca individual prin electrocutare .Cauza a fost alimentarea pe stalp nu era executata cum trebuia , iar urmarile au fost probleme medicale neurologice timp de doi ani si se pot reactiva oricand.

S-a produs in 10/02/2010 , dupa care am inaintat proces civil inpotriva firmei pentru ca m-au sanctionat . Consecintele constau in faptul ca eu datorita accidentului de munca am ramas cu diagnostic medical ( sindrom anixios ) ce reiese din hartiile de spitalizare. Am mai introdus o plangere penala acum un an , mentionand faptul ca am gasit inscrisuri in fals la dosar si am si mentionat accidentul de munca , dar datorita influentei catre procuror nu a luat in considerare existenta accidentului de munca. Acum find cu retinerea culpei comune pot inainta plangere penala ? sau civila ? inpotriva persoanelor care se fac vinovate .
S-a produs in 10/02/2010 , dupa care am inaintat proces civil inpotriva firmei pentru ca m-au sanctionat . Consecintele constau in faptul ca eu datorita accidentului de munca am ramas cu diagnostic medical ( sindrom anixios ) ce reiese din hartiile de spitalizare. Am mai introdus o plangere penala acum un an , mentionand faptul ca am gasit inscrisuri in fals la dosar si am si mentionat accidentul de munca , dar datorita influentei catre procuror nu a luat in considerare existenta accidentului de munca. Acum find cu retinerea culpei comune pot inainta plangere penala ? sau civila ? inpotriva persoanelor care se fac vinovate .