Rămâi informat cu avocatnet.ro, acum și pe Google News. Click aici și apasă pe urmărește-ne (follow sau steluță)!
2. Nu avem de unde sa stim si ce crede angajatorul dvs cu privire la prejudiciul pe care l-ati acuzat ... de exemplu, daca angajatorul s-a angajat la un proiect, bazandu-se pe un anumit numar de salariati, plecarea unuia dintre ei poate crea un disconfort acestuia si implicit un prejudiciu.
Legea prevede ca ,raportul de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz, dar nu specifica si data cand trebuie emisa/comunicata deciza de incetare a c.i.m.
Legislatia numai in anumite situatii - concediere - prevede continutul deciziei de incetare a c.i.m.
Chiar si fara acea mentiune,se poate angaja raspunderea patrimoniala a dvs. in cazul in care ati cauzat un prejudiciu angajatorului.