avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate daniela106

Activitate daniela106

Multumesc!
Cum ma sfatuiti sa procedez in acest caz? Fac acte aditionale in care specific sporurile+procentele aferente si le inregistrez in Revisal?
In practica , salariatii beneficiaza de zile libere platite aferente muncii prestate in zilele de repaus saptamanal precum si de un spor aferent acestora , li se platesc orele suplimentare + sporul aferent acestora(sporurile sunt acordate in procente). Ceea ce va rugam sa-mi spuneti era : cum procedez daca in ctr. individuale de munca nu sunt trecute sporurile de care beneficiaza salariatii precum si val. procentuala.Trebuiesc intocmite acte aditionale in care sa precizez sporurile primite+procentajul acestora si apoi inregistrate in Revisal ?
Chiar daca (acestia lucrand in ture) unii pot lucra pe luna mai multe week-enduri si altii mai putine , iar intr-o luna unii pot lucra ore suplimentare iar atii nu ?-le trec in Contracte si in Revisal ca sporuri permanente?
Buna ziua ,
Pt.angajatii din alimentatia publica , care lucreaza in ture in week-enduri , in zilele de sarbatori legale si unii din ei si ore suplimentare , pentru ca este de asa natura munca in comert - Ei beneficiza de zile libere platite pt. munca prestata in week-end precum si de un spor aferent acestor zile , si de spor aferent orelor suplimentare lucrate , la fel si in cazul zilelor lucrate in zile de sarbatori legale .Mentionez ca zilele de week-end lucrate difera de la luna la luna precum si numarul orelor suplimentare.Cum trebuie procedat pt. a fi in legalitate ? Trebuie facut act aditional in care sa specific sporurile acordate si procentele aferente si apoi sa operez in Revisal acest lucru , sau nu ?
Am fost contactata de cineva de la Ag. de plati si prestatii sociale si intr-adevar , se pare ca mi-a fost achitata indemnizatia si pt. ultima saptamana din greseala . Ca sa nu ma trezesc peste cativa ani cu cine stie ce suma de plata + penalitati +dobanzi la penalit. trebuie sa ma duc la sediul lor sa achit suma "necuvenita" . Daca ar fi mai operativi in prelucrarea dosarelor , nu s-ar mai intampla asa ceva . Multumesc pt. raspuns !
Buna ziua ,
Am nascut acum un an si am ales sa beneficiez de indemnizatie crestere copil pana la un an.M-am intors la munca cu o saptamana inaintea implinirii varstei de un an a copilului , depunand dosarul in vederea incetarii platii indemnizatiei si de acordare a stimulentului de insertie , chiar in ziua intoarcerii la munca .
Interesandu-ma de ce nu am primit inca stimulentul ,dupa aproape 2 luni de la depunerea dosarului , am ramas uimita sa iau cunostinta de existenta unei decizii de recuperare a unei sume ("platita necuvenit") pt. perioada de la data intoarcerii la munca si data la care copilul a implinit un an - adica o saptamana .
Mentionez ca nu am primit decizia respectiva prin intermediul postei si nici pe alta cale si ma intreb cand oare o primeam daca nu ma interesam eu - mai eles ca este specificat un termen de plata si un termen de contestare a deciziei.X-(
Va rog sa-mi spuneti daca este normal ce se intampla , atata timp cat eu am respectat termenele de depunere a actelor doveditoare cf. legii si ce pot face in aceasta situatie.Multumesc!
Buna ziua ! Am fost castigatoarea unui concurs de stocare celule stem pt.o perioada de 18 ani si vreau sa va intreb daca notiunea de "contract gratuit de prestari servicii privind procesarea sangelui din cordonul ombilical si stocare in conditii de criogenie a celulelor stem " este corecta in conditiile in care se mentioneaza ca , kitul de prelevare va fi achitat de mine .