avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 347 soluții astăzi
Forum Activitate GurzuLoredana

Activitate GurzuLoredana

in urma cu 6 zile am fost lovita pe trecerea de pieteoni de un autovehicul ce nu mi-a acordat prioritate . am fost internata 5 zile , sunt pusa in gips pana la jumatate (21 zile ) si lovita la cap . maine urmeaza sa imi scot certificatul medico-legal. soferului i s`a facut dosar penal pt vatamare corporala. a venit la spital a doua zi , si-a recunoscut vina , insa de atunci nu a mai dat nici un semn de viata. care este pedeapsa prevazuta de lege pentru acest "domn "? pot avea dreptul la daune morale / fizice? mentionez ca sunt minora si am avut o trauma
Bunicii mei au sase copii si detin terenuri , o locuinta si anexe gospodaresti ( Sunt la tara).
Pentru ca inca sunt in viata ar dori sa treaca aceste bunuri pe numele unui singur copil sau a nepotilor minori ( Ceilalti se afla la distante mai mari si nu au pretentii materiale)
Daca mama mea ar primi toate aceste proprietati beneficiaza de ele si tatal meu ? ( sunt casatoriti legal)
Ce modalitati de cedare a acesor proprietati ar fi? Si nepotii ar putea intra in posesia acestora , chiar daca sunt minori?