avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Activitate ionel63

Activitate ionel63

Multumesc pentru raspuns !
cHIAR NIMENI NU POATE DA UN RASPUNS LA ACEST SUBIECT?
Ce sanctiune se poate primi daca esti oprit in trafic conducand masina unei societati comerciale care iti da o copie la certificatul de inmatriculare pentru ca urmeaza sa fie schimbat , certificatul, datorita schimbarii denumirii societatii comerciale? Mentionez ca copia la certificat este facuta la intreprindere nu la serviciul inmatriculari!
Cat de obligatorie este asigurarea pentru locuinte, tinand cont ca intro emisiune a lui Moise Guran s-a spus ca "asigurarea obligatorie pentru locuinte nu este obligatorie" si in consecinta cat de indreptatiti ar fi primarii sa amendeze pe cei care nu isi fac aceasta asigurare ?
Va multumesc !
Răspuns la discuția dreptul muncii
Va multumesc pentru raspuns si pentru timpul acordat !
Răspuns la discuția dreptul muncii
Am inteles! Dar intrebarea mea a fost ca in acest caz se diminueaza numarul de zile de concediu de odihna? Fta de minimul din lege ? adica mai putin de 20 de zile pe an?
Răspuns la discuția dreptul muncii
Pai de anul trecut din iunie s-a luat masura sa se lucreze 4 zile in loc de 5 din cauza crizei, cica. Nu a mai putut administratia sa ne oblige sa luam concediu fara plata si a recurs la metoda asta , bineinteles si cu diminuarea corespunzatoare a dreptului salarial. Din cate stiu aceasta s-a putut realiza chiar in baza unei legi !
Discuție dreptul muncii
In cazul in care se lucreaza 4 zile pe saptamana, in loc de 5, cel putin 6 luni din an , se diminueaza numarul de zile de concediu de odihna, in anul respectiv, sau nu ? Mentionez ca se lucreaza 4 zile pe saptamana din dispozitia administratiei societatii comerciale in care lucrez .
liamic43 multumesc pt informatiile pe care le-ai postat, astfel am sa pot lua niste decizii corecte.
As dori sa stiu cum ar trebui sa procedeze un expert in masuratorile de identificare a suprafetelor de teren, care este sgreat de tribunalul care l-a insarcinat cu identificarea unui teren pe care proprietarul cere punerea in posesie in instanta fata de primaria locala, teren din care doi vecini au ocupat abuziv, fiacare cate o suprafata. Mentionez ca expertul, pana acuma , a facut niste masuratori, dar cu ruleta si mai mult inspirandu-se din alte schite si harti si nu concret pe terenul in discutie . Este si o lege ce da instructiuni cum executa expertul aceste masuratori de identificare ? Va multumesc!