avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 451 soluții astăzi
Forum Activitate lavinia_buciumas

Activitate lavinia_buciumas

da daca ar fi posibil si in ce conditii?
Va multumesc
buna ziua!! va rog sa imi spuneti daca unui salariat care a fost sanctionat disciplinar cu retrogradarea pe o per. de 60 zile calendaristice , in ce conditii i se mai poate aplica tot o retrogradare pentru o alta abatere disciplinara distincta ? ce restrictii prevazute de lege ar putea fi in a aplica o alta retrogradare ?
va multumesc
Buna ziua va rog sa imi spuneti daca un salariat cu contract de munca cu 8 ore la societate, dupa sfarsitul programului poate avea calitatea de zilier la aceeasi unitate?este vreo incalcare legii?
va multumesc mult!!!
Buna ziua Va rog sa imi spuneti ce se intampla cu contractul individual de munca al unui salariat care este in concediul de crestere si ingrijire a copilului (suspendare cim conf. art.51 a CM) si pe parcursul suspendarii contractul de munca expira fiind incheiat pe perioada determinata? angajatorul procedeaza la incetarea cim conf. art.56 i CM, la data cand acesta expira chiar daca salariatul este in crestere copil? cum se procedeaza legal in acest caz tinand cont ca in timpul suspendarii unui cim nu pot interveni modificari?

Va multumesc pentru ajutor!!!
Buna ziua , va rog sa imi spuneti daca in cadrul referatului facut de catre comisia de cercetare disciplinara este obligatorie propunerea sanctiunii indiferent care ar fi ea ??Daca comisia de cercetare lasa la latitudinea conducerii acest lucru este ilegal?

Va multumesc !!! O zi buna!!


p.s.
Editat moderator: scriere cu majuscule
Buna ziua!!! In convocarea pentru cercetarea disciplinara a unui salariat a fost folosita exprimarea **sunteti convocat sa va prezentati pana cel tarziu la data de .......orele.....**.Intrebarea mea :poate fi atacata in instanta aceasta exprimare**pana cel tarziu data de.....** si faptul ca nu i-am comunicat o data fixa??
Va multumesc pentru ajutorul acordat.
Discuție negociere CCM
Buna ziua Va rog sa ma ajutati in lamurirea urmatoarei probleme referitoare la negocierea CCM la nivel de unitate.Angajatorul sc......sa a initiat negocierea ccm, a avut loc prima sedinta de negociere impreuna cu reprezentantii salariatilor.in data de 08.05.2015. In cadrul primei sedinte s- a hotarat o a doua sedinta 19.06.015, care nu a mai avut loc si, intre timp la sc....sa s-a schimbat actionariatul si respectiv si conducerea :
1. In conditiile prezentate mai sus puteti sa imi spuneti daca ne aflam in legalitate?
2.Conducerea actuala trebuie sa initieze o noua negociere, schimbandu-se managementul? exista un termen pentru aceasta?
3. Societatea poate fi amendata pentru faptul ca managementul actual nu a initiat negocierea CCM?
Va multumesc mult .
buna ziua?
va rog sa imi spuneti daca am comis vreo ilegalitate prin faptul ca am concediat prin desfiintare de post o persoana art. 65(1) cm datorita faptului ca sectia unde acesta lucra pe perioada vacantei scolare, adica 3luni, era inchisa (programul corn). salariatul a fost dat in somaj si ulterior dupa cele 3luni tot acei salariati au fost angajati din nou pe posturile lor. Am comis o incalcare a prevederilor din codul muncii?
Va multumesc
buna ziua,
Va rog sa ma ajutati sa imi spuneti daca e obligatoriu sa fie trecute in cim RISCURILE SPECIFICE POSTULUI ?sau sa se incheie un act aditional la fiecare contract cu aceste riscuri pentru fiecare meserie in parte?
Va multumesc pt ajutor
buna ziua
va rugam sa ne spuneti ce demersuri trebuie sa facem in cazul in care am fost victima unei fraude prin western union si am pierdut suma de 3.700 euro. suntem disperati si vrem saputem facecevasa ne recuperam banii pierduti.........
asteptam raspuns urgent.
o zi buna!