avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate shep

Activitate shep

Multumesc de raspuns, dar el insista ca trebuie sa ma factureze cu 9%, ai putea sa ma îndrumi la un articol de lege ceva ?
S-a facturat ce am platit.
Da, sunt propriertar. Cu contractul in forma autentica la notar.
Buna ziua,
Anul trecut am incheiat contractul final de vanzare-cumparare pentru un apartament cu cota de 5% TVA, dar mi-a mai ramas sa achit o suma catre dezvoltator in rate pe 3 ani. (datoria este trecuta in CF). Intrebarea mea este anul acesta si anii urmatori, eu ii achit ratele cu tva de 5 sau 9 % ?
Multumesc
Si daca acest airbnb se considera un club privat si eu ofer gratis camera mea catre ei iar ei imi ofera cadou anumite sume de bani se mai impoziteaza ?
Buna Ziua detin un PFA de un an si cateva zile. Problema este ca la sfarsit de an cand am adunat din Registru, platile si incasarile nu am iesit cu profit ci chiar pe pierdere. In acest caz eu ce trebuie sa fac acuma ? Este vreo problema ?
Multumesc de raspuns
Buna Ziua ,
Ma lovit un individ din spate pe trecerea de pietoni , normal a fost vina lui dar acesta zicea ca e vina mea si a chemat politia , cand a ajuns politia pe mine ma declarat nevinovat si pe el vinovat + amenda.

Eu am luat asigurarea de la el am facut o parte din dosar dar nu vor sa-l trimita la Bucuresti pana nu vine si vinovatul dar din pacate acesta nu vrea sa se prezinte la asigurator ca sa completeze actele si sa faca poze la masina lui.

Eu acuma pe cine trebuie sa dau in judecata?
@.Am fost injunghiat de un nenorocit dupa ce am sarit in ajutorul unui prieten.S-a intamplat acum o saptamana si ceva cand cel care m-a injunghiat a venit singur la noi in cartier sa se intalneasca cu prietenul meu.S-a dat jos din taxi si i-a pus cutitul la gat prietenului respectiv iar eu am sarit sa-l ajut si m-a injunghiat.M-au dus de urgenta la spital si m-au operat.Am aflat ulterior ca i-au dat 29 de zile in arest iar astazi sa aflu ca a iesit doar dupa 9 zile.E ciudat fiindca la 2 secunde dupa ce m-a injunghiat politia era acolo (erau in trecere).Pentru cine se pricepe,credeti ca ii vor face ceva? Va pati ceva? In spital am stat 7 zile si am fost vizitat de un domn de la politie care mia adresat intrebari@
Ba da am avut avocat dar se pare ca el a fost fericit de rezultat 3 luni la locu de munca adica va referiti la munca in folosu comunitatii?