avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 252 soluții astăzi
Forum Activitate benty

Activitate benty

Răspuns la discuția copropietari pe apartament
fratele mai mic vrea sa-i plateasca fratelui mai mare bani corespunzatori dar acesta ai refuza si merge pe ideea cu chiriasi
buna ziua va deranjez cu o problema ,sunt doi frati(ambi baieti) care au primit un apartament cu doua camere in urma unei succesiuni si fiind trecuti ambi propietari pe apartament,fratele cel mic a ramas in apartament cu sotia si cei doi copii si fratele mai mare sa dus la locuinta lui din alt judet,dupa o mica cearta intre ei fratele mai mare a venit si si-a pus usa metalica la camera lui si-l ameninta pe fratele mai mic ca o sa bage chiriasi peste el.
Intrebarea este : poate fratele mai mare sa bage persoane cu chirie peste fratele mic tinand cont ca este o singura bucatarie si o singura baie si contractul de energie electrica pe numele fratelui mic
Răspuns la discuția Sotul meu poate intra in CCC?
mai am o intrebare ,un coleg al sotului beneficiaza de acest stimulent dar in valoare de 100 ron deoarece fetita lui sa nascut in 2010 si mai are 5 luni pana face 2 ani si se intreaba daca mai poate schimba ceva sa beneficieze de stimulentul de 500 ron in ultimele 5 luni?
mama unui fost coleg de clasa mi-a cerut ajutorul daca pot sa aflu cum poate sa-si scoata fiul din inchisoare deoarece este acuzat de talharie impreuna cu doi prieteni ai lui.dansa imi spune ca cei doi au atacat o batranica in curtea casei ei si iau luat bani si ca fiul dansei a stat la poarta si nu a intrat.Mai este ceva de facut pt el sau se poate face ceva ca sa fie liber,inca nu li sa dat nici o sentinta sau condamnare deoarece incidentul este produs de 2 zile???
Răspuns la discuția Sotul meu poate intra in CCC?
va multumesc frumos
Răspuns la discuția Sotul meu poate intra in CCC?
adica sa intre doar 2 luni pana implineste 1 an? imi puteti spune va rog ce ordonanta este ,numarul si punctul,cu respect
va deranjez si eu cu o intrebare ,eu am nascut un bebelus in urma cu 10 luni,nu am beneficiat de indemnizatie crestere copil deoarece am avut intrerupere,vreau sa stiu daca sotul meu poate intra in concediu crestere copil pe o perioada de 1 an,mentionez ca el lucreaza ca subofiter si beneficiaza si de indemnizatia de chirie de 400 roni ca stam cu chirie in bucuresti si daca el poate intra pt 1 an mai poate primi si indemnizatie de chirie ????va rog sa ma lamuriti,va multumesc.
Am si eu o intrebare catre dumneavoastra,am nascut un baietel si deoarece nu beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului ca am avut intrerupere beneficiez de ajutor de somaj timp de 6 luni,menionez ca sunt in luna 3 de somaj si am fost la doctorul de familie ca sa-mi dea concediu de lauzie conform ordonantei de urgenta 158/2005 din 17.11.2005 cap.IV art 24 p.1,2 si dr. de familie a refuzat pe motiv ca nu imi da decat 10 zile ca vrea el ca om ca mai mult nu poate ca nu sant bolnava,cei de la fortele de munca astepta sa le duc concediu de lauzie dar doctorul nu-mi da si-mi bate apropo sa-i dau mita dar somajul meu este de 350 ron,ce ma sfatuiti va rog???
Răspuns la discuția teren fara acte
ms mult pt parere si mai astept si alte opinii,sanatate multa
Răspuns la discuția teren fara acte
a facut o chitanta de mana cu martori dar acea chitanta nu am mai gasit-o deloc,si o ruda binevoitoare ia transmis vecinului ca nu mai avem chitanta facuta de mana intre tatal nostru si propietar dupa ce sa dat decizia de perimare,mai avem vreo sansa cu justitia sau ne luam gandul