avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 244 soluții astăzi
Forum Activitate cosnec

Activitate cosnec

Se poate afirma ca procedura convocarii AGA la SRL este legal indeplinita in conditiile in care :

-scrisoarea recomandata de convocare, se intoarce chiar daca adresa asociatului convocat este cea din actul constitutiv ?

-nu toti mostenitorii unui asociat decedat sunt cunoscuti (nume si / sau adrese)?
Răspuns la discuția Administrator firma
Cristea Marina a scris:

Dupa ce ii faceti o instiintare oficiala asupra acestui fapt, functie de raspuns va puteti duce la registrul comertului si pe cheltuiala d-voastra va inregistrati demisia, lucru care se va publica in monitorul oficial.

Nu vreau sa fiu sceptic, dar nu cred ca e asa simplu.
Daca administratorul e numit pe durata nederminata (in actul constitutiv al societatii) , schimbarea lui implica modificari ale acestuia. => hotarare AGA si tot ce implica asta: convocare (cine, cum, cand), hotarare, comunicare la Reg. Com, etc (vezi art 192 si 193 din LSC ).
Pana la urma, art.192 al.2 si art. 193 al.2 se coroboreaza ?

Art. 192
.....
(2) Pentru hotararile avand ca obiect modificarea actului constitutiv este necesar votul tuturor asociatilor, in afara de cazul cand legea sau actul constitutiv prevede altfel.

Art. 193
.....
(3) Daca adunarea legal constituita nu poate lua o hotarare valabila din cauza neintrunirii majoritatii cerute, adunarea convocata din nou poate decide asupra ordinii de zi, oricare ar fi numarul de asociati si partea din capitalul social reprezentata de asociatii prezenti.
Convocarea AGA la un SRL este legal indeplinita chiar daca scrisoarea recomandata prin care asociatul este convocat nu a fost primita (din diferite cauze ) de catre cel convocat ?
Mentionez ca datele destinatarului (nume, adresa) sunt cele din actul constitutiv .

Cu alte cuvinte, proba legalitatii convocarii se poate face prin existenta recipiselor cu care s-au expediat scrisorile recomandate, chiar daca unele nu au fost primite de catre destinatari ?


(Ma gandesc la faptul ca, stiind ca e convocat, respectivul va refuza primirea scrisorii recomandate, pentru a anula legalitatea AGA).
sad a scris:

Poate sa invoce oricare din motivele pe care le-ati enumerat. Ideea este ca n-ar fi rau sa angajati un avocat pentru aceste demersuri, pentru a va maximiza sansele. Fiecare meserie are dedesubturile ei.


Corect comentariul dumneavoastra!
Foarte probabil ca asa voi proceda, pentru ca doresc sa rezolv situatia cat mai repede ...
geoman68 a scris:

Faceti actiune in retragere din Societate, daca nu va intelegeti cu ceilalti asociati. Cu privire la cel decedat, verificati si actul constitutiv cu privire la clauzele de transmitere a partilor sociale in caz de deces.



In actul constitutiv, se mentioneaza continuarea societatii cu mostenitorii asociatului decedat...
OK, dar :
-nici nu stiu cine sunt si cati sunt;
-o parte din ei nu si-au manifestat interesul, dar nici dezinteresul (incertitudine totala);
-in conditiile de mai sus, care ar fi motivatia mea de a continua in societate (pe care am infiintat-o cu alte persoane.

Revin la intrebarea fundamentala :
pe cine convoc la AGA ? pe defunct, ori, generic, ii voi convoca pe mostenitori ?
Reamintesc faptul ca nu stiu cati sunt, care sunt, si unde domiciliaza (si nu cred ca cineva poate cunoaste sau trebuie sa cunoasca mostenitorii asociatilor sai dintr-un SRL...
Cristea Marina a scris:

Pentru un SRL cesiunea catre persoane din afara societatii:
(2) Transmiterea către persoane din afara societăţii este permisă numai dacă a fost aprobată de asociaţi reprezentând cel puţin trei pătrimi din capitalul social.
Pentru cei din societate si majoritate simpla, daca nu aveti in actul constitutiv alta prevedere.


Nu ma intereseaza cine si cum ia partile mele; vreau sa stiu doar cum ma "eliberez", cand ceilalti vor sa ma tina captiv, cand exista un asociat decedat ai carui mostenitori nu-si manifesta interesul in niciun mod .
Cred ca singura sansa ar fi prin actiune in instanta; pentru a avea sanse, trebuie sa demonstrez motivele temeinice. Unul ar fi lipsa de interes a celorlalti in a incerca, macar, gasirea unei rezolvari amiabile...
Cristea Marina a scris:

Artificiul cu cvorumul nu pica, e corect.


In spetele pe care le-am gasit, instantele nu coroboreaza art.192 al.2 cu art.193 al.3 din L.31. In general, interpretarea e : " daca hotararea ce ar modifica actul constitutiv nu intruneste votul tuturor asociatilor, aceasta pur si simplu nu poate fi adoptata".
Deci,ar fi obligatoriu ca toate modificarile de act constitutiv sa nu poata fi facute decat cu acceptul tuturor asociatilor.


Art. 192
......
(2) Pentru hotararile avand ca obiect modificarea actului constitutiv este necesar votul tuturor asociatilor, in afara de cazul cand legea sau actul constitutiv prevede altfel.

Art. 193
..........
(3) Daca adunarea legal constituita nu poate lua o hotarare valabila din cauza neintrunirii majoritatii cerute, adunarea convocata din nou poate decide asupra ordinii de zi, oricare ar fi numarul de asociati si partea din capitalul social reprezentata de asociatii prezenti.
Buna ziua,

Daca un asociat nu poate parasi in alt mod societatea SRL (constituita pe durata nelimitata, avand mai multi asociati si administratori) decat prin actiune in instanta, poate invoca acesteia, ca motive temeinice:
-iminenta schimbarii domiciliului intr-o localitate aflata la cateva sute km, tot in tara (implicit pierderea posibilitatii de a controla si a contribui la activitatea firmei);
-vointa proprie;
-principiul paritatii libertatii de asociere (la constituire SRL) - libertatii de a iesi din asociere ca expresie a dreptului constitutional la libertate;
-lipsa de interes in a continua activitatea in acea societate in care nu mai exista o comunicare reala, care mai produce inca venituri din inertie, dar in care nimeni dintre asociati nu stie si nu pare interesat sa afle ce trebuie sa faca ?????

Cunoaste cineva, din practica instantelor, un posibil raspuns?
Buna ziua,

Am situatia:
Un asociat - administrator (din 5) al unui SRL, doreste sa renunte la calitatea de administrator si sa iasa din firma.
Dintre variantele prevazute in LSC e posibila doar cea prin hotarare judecatoareasca (celelalte cai au "picat").
Pentru ca nu exista si nu pot fi probate "neintelegeri majore" (certuri, scandaluri, etc), asociatul doreste sa uzeze, ca motivatie, imposibilitatea ajungerii la un acord in AGA.
Iesirea sa din firma ar modifica actul constitutiv. Conform LSC, pentru ca propunerea sa treaca e necesar (nu sunt prevederi exprese pentru situatie in actul constitutiv) votul tuturor asociatilor. Acesta, clar, nu se poate obtine (daca s-ar obtine, iesirea s-ar face prin cesiune sau retragere).
Se pare ca "artificiul" cu o noua convocare -daca nu se intruneste cvorumul la prima, pica (pentru ca, la propunerea ce ar duce la modificarea actului constitutiv, e necesar votul tuturor si nu un cvorum).
Pentru ca situatia sa nu fie atat de "simpla", unul din asociati a decedat, si:
-nu se detin date (adrese, nume) pentru o parte din mostenitori;
-mostenitorii cunoscuti nu par interesati sa ofere date despre ceilalti mostenitori si nici nici sa accepte ori sa repudieze succesiunea;
-unul dintre mostenitori accepta tacit succesiunea prin acte de implicare minora in activitatea SRL.

In aceasta situatie, administratorul convoaca defunctul (mie asa mi se pare firesc, intrucat nu sunt dator sa cunosc numarul si adresele succesorilor legali) ?

Astept cu interes comentariile dumneavoastra....
Multumesc