avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Activitate mansarda

Activitate mansarda

am nevoie de ajutor,pana acum nimeni nu m-a ajutat sa rezolv situatia mea.
de ce se poate construirea mandardei fara acordul proprietarului de la ultimul etaj ?!
sunt proprietara unui apartament la ultimul etaj 4, din anul 2008 in rm .valcea si mi s-a incalcat dreptul de proprietate , sa se construiasca o mandarda fara acordul meu.am facut toate demersurile in scris pt a anula construirea mansardei pe proprietatea mea.
in aprilie 2008 cand m-am mutat in bloc dupa cumpararea apartamentului si
i -am adus la cunostiinta administratorului ca nu sunt de acord cu mansardarea pt ca el m-a intrebat primul daca eu vreau mansardare .
am cumparat apatamentul in aprlie 2008 si initial fostul proprietar in 2007 a fost de acord cu mansardarea a semnat la notar un act ca este de acord si dupa cateva zile si- a schimbat pozitia in a nu fi de acord ,deoarece dorea o suma de bani si nu a primit.
fostul proprietar a anulat actul la notar si a semnat la notar un alt act precum ca nu este de acord .apoi fostul proprietar a depus copie dupa actul facut la notar la administrator ca sa-l instiinteze ca nu este de acord. administratorul suparat a facut pierduta hartia actului notarial pt ca el avea interes sa se construiasca mansarda si mie mi-a spus tarziu in aprilie 2010 ca el nu stia ca
s-a razgandit fostul proprietar si el s-a dus cu hartia in care proprietarul era de acord la primarie sa obtina aprobari si a depus in august 2008 actul fostului proprietar la primarie ,cel in care era scris ca este de acord cu mansardarea . administratorul blocului a depus ilegal acest act pt ca el avea de la mine copie dupa contractul de vanzare-cumparare a apartamentului din aprilie 2008 si stia ca eu sunt noul proprietar, avand in vedere ca eu plateam lunar la asociatia de proprietari .
primaria in august 2008 nu a verificat ca s-a schimbat proprietarul de foarte mult timp, de 4 luni si a primit actele firmei de contructie si asociatiei de locatari in care acestia solicitau autorizatie de constructie in 2008 , fara a verifica locatarii de la ultimul etaj 4.
eu sunt singura proprietara de la etajul 4 care nu am fost de acord,restul adica ceilalti 2 proprietari de la etajul 4 au act notarial facut in 2007 precum sunt de acord cu contruirea mansardei.
eu nu am semnat nimic ,nici un contract cu nimeni si am copie dupa actul de la notariat al fostului proprietar precum acesta nu a fost de acord.
in 2007 administratorul blocului impreuna cu o firma din alt oras ,din sibiu,a incercat sa stranga semnaturi de la locatari in bloc si a promis ca va face mansarda , locatarii au fost de acord ,numai o persoana de la etajul 4 nu a dat semnatura la notar pt ca nu a fost de acord,aceasta persoana este fostul proprietar de unde eu am cumparat apartamentul si nu s-a facut mansardarea .
aceasta societate de constructie din sibiu in 2007 a cesionat drepturile (cedat) la o persoana fizica pf din sibiu, apoi societatea s- a dizolvat (a disparut ), dupa ce a cedat lucrarea prin cesionare acestei persoane fizice pf.
Dupa cateva luni de zile in 2007 persoana fizica pf a intrat in probleme financiare si apoi a cesioniat drepturile (cedat lucrarea prin cesionare ) la o firma de constructie din rm.valcea . in august 2008 firma de constructie
a obtinut autorizatia de construire de la primarie, fara a ma intreba daca sunt de acord ,avand in vedere ca eu devenisem de 4 luni de zile in 2008 proprietar al apartamentului de la etajul 4 si ei ma evitau sa nu ii intalnesc ,cand ma duceam sa ii caut sa discut situatia mea. aceasta societate de constructie avea copia a actului notarial la dosar in care este scris precum ca fostul proprietar nu a fost de acord .
inginerii firmei mi-au aratat- o personal in martie 2009 in biroul lor, ei mi-au facut o copie a actului fostului proprietar cand m-am dus la ei in birou cu un avocat care ma reprezenta si acesta a citit dosarul, si atunci am primit in mana aceasta copie de la inginerul firmei, care s-a justificat explicandu-mi verbal ca administratorul firmei de constructie care are functie publica in primarie , nu a stiut ca eu sunt noul proprietar si ei nu doresc sa ma despagubeasca in bani amiabil sau in instanta. ei mi-au spus ca vor construi mansarda pe bloc ,dar nu vor face pe locul meu ,al apartamentului care il detin , dar eu le -am zis verbal ca nu vreau deloc sa se faca mansarda in bloc.
mentionez ca aceasta societate de constructie avea aceasta copie precum fostul proprietar nu era de acord de la notariatul unde toti proprietarii au semnat actele in 2007 si de la administratorul blocului.
ei erau instiintati de catre administrator din aprilie 2008 inainte ca ei sa ceara in august 2008 de la primarie autorizatia de construire ca eu sunt nou proprietar si m- au evitat si au vrut sa faca mansarda fara acordul meu.
in octombrie 2009 au inceput lucrarea de reabilitare termica,si l-am intrebat pe administrator sa imi arate contractul de construire si acesta a refuzat , el mi-a spus ca se face doar reabilitare termica a blocului . in martie 2010 am aflat de la locatarii din bloc ca administratorul le promisese mansarda si el ma dezinformase si ma mintea de 5 luni de zile cand ma duceam sa platesc asociatia, in noiembrie si decembrie 2010, in ianuarie si februarie 2010 eu il intrebam ce se construieste la bloc si el ma mintea lunar ca este doar reabilitare termica .
eu i-am spus de multe ori verbal inginerului care supraveghea muncitorii sa ii spuna la patron ca eu sunt proprietar la etajul 4 din aprilie 2008 si nu sunt de acord cu mansardarea blocului, dar nu ma bagau in seama,ma ignorau.
in martie 2010 cand a avut loc sedinta cu locatarii la asociatia de proprietari am aflat ca vor sa continue lucrarea de reabilitare pt ca nu au terminat -o (si au facut -o de mantuiala cu muncitorii platiti la negru, fara contract ) si s-a discutat sa se faca mansarda .
eu am depus notificari scrise ca nu sunt de acord la primarie , la administratie de proprietari a blocului si la directia de constructie . am primit raspuns la scrisoare dupa 3 luni ,doar de la primarie precum ca nu au stiut ca eu sunt noul proprietar si administratorul blocului a depus actul notarial al fostului proprietar cand acesta era de acord si nu au primit actul notarial in care fostul proprietar nu era de acord .
in martie 2010 am fost in audienta la primar, am facut cereri scrise la primarie precum administratorul a depus ilegal la primarie hartia scrisa la notar cand fostul proprietar era de acord si a ascuns actul facut la notar in care scria ca fostul proprietar s-a razgandit si eu am cerut in scris in audienta primarului anularea autorizatiei de construire a mansardei ,apoi am depus cereri la directia de constructie ,opc si la alte institutii.
am reusit oprirea constructiei in martie 2010,primarul le- am oprit lucrarea temporar cateva luni pana in iunie 2010 ,firma de constructie nu a mai construit 4 luni de zile, a stopat lucrarile temporar .
cand s- a dat legea 170/2010,firma de constructie din rm valcea
s-a dus in iunie 2010 la primarie si a cerut o noua autorizatie pt ca se expirase de cateva luni.apoi in august in anul 2010 firma de constructie a primit autorizatie de construire de la primarie .
a aparut in 2010 o noua lege 170/2010 care spune ca se poate mansarda si fara acordul tuturor proprietarilor de la ultimul nivel .
dupa ce a aparut aceasta lege 170/2010 avocata mea a depus cereri scrise in care am cerut raspuns scris de la primarie,firma de constructie,directia de constructie si asociatia de proprietari si am specificat precum ca eu nu sunt de acord si nu am primit raspuns la scrisoare,apoi s-au apucat de construirea mansardei incalcandu-mi dreptul de proprietate.
as dori sa merg la cedo ,la haga in olanda sa cer la drepturile omului despagubiri, ce trebuie sa fac pt asta, care sunt etapele ?.
eu locuiesc la etajul 4 ,la ultimul nivel , am inteles ca in mod normal ca proprietarii care nu sunt de acord de la etajul 4 vor fi despagubiti de firma constructoare amiabil sau in instanta , in cazul meu nu am primit nimic si nu am fost de acord cu construirea mansardei deasupra apartamentul meu proprietate personala.
va rog sa ma ajutati