avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Activitate danu_banu

Activitate danu_banu

Nu este vorba despre asigurarea CMR, ci despre documentul de insotire a marfii.
A incarcat in FR pentru IT.
In Italia l-au oprit si au zis ca la transportator succesiv nu este completat si au sechestrat camionul + amenda.
Buna ziua,
Lucrez pentru firma X (nu vreau sa dau nume) ca dispecer pentru camioane pe extern.
In majoritatea timpului lucram cu cei de la LKW Walter.
Multe din cursele date de LKW sunt intre FR si IT, retur IT-FR
Ieri in urma unui control al politiei italiene, un camion a fost confiscat pentru 3 luni si soferul a primit o amenda de 4000 de euro.
Politisti italieni au invocat faptul ca pe CMR la transportator erau trecuti cei de la LKW iar soferul meu a uitat sa mai puna stampila firmei noastre la transportator succesiv.

Ce pot face in acest caz pentru a recupera camionul complet.

Mentionez ca banii pentru amenda au fost transferati pe cardul soferului, dar cei de la politie au spus ca chiar daca platim amenda camionul tot o sa ramana la ei.

Va rog daca se poate un raspuns.

Multumesc!
Multumesc mult.
Deja am vorbit cu un prieten care este avocat si o sa se ocupe el de tot.
O zi buna!
Multumesc mult.
O zi buna!
discutiile care le-am avut pe messenger sunt salvate dar cred ca sunt slabe sanse sa se implice politia nu?
Buna ziua!
Am incercat sa vand sau sa schimb un telefon pe okazii.ro(nokia n95)
In lista de mess a aparut o persoana care a zis ca e de pe okazii.ro si mi-a zis ca ar vrea sa faca schimb cu telefonul meu, el "avea" un nokia e 75 si mi s-a parut un schimb corect.Am cazut de acord ca mergem a doua zi amandoi in acelasi timp la posta sa punem coletele, el e din jud. Valcea, Dragasani iar eu sunt din jud. Bacau, Onesti, dupa ce am pus coletul l-am sunat pe individ si a zis ca l-a pus si el.
Toate bune si frumoase pana cand am incercat sa-l sun si sa aflu ca are telefonul inchis, pe messenger nu mai raspundea si am ajuns la concluzia ca am luat o mare teapa.Am sunat la oficiul postal din Dragasani si doamnele de acolo mi-au spus ca coletul a fost ridicat de acea persoana.
Am toate datele despre el si as vrea sa-mi recuperez bunul, cum ma sfatuiti?
Va multumesc!