avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate diana_d10

Activitate diana_d10

Buna ziua,
Sotul meu a lucrat intr-o primarie, pe langa salariul de baza, primarul respectiv le-a mai acordat diferite sporuri (prime de craciun etc).
La urmatorul mandat a fost ales un alt primar, procesoman innrait, care a dat in judecata Primaria pentru sporurile acordatate de fostul primar.A facut poprire pe salariile angajatilor existenti pentru sporurile primite anterior, fara sa aiva o hotarare judecatoreasca definitiva.
Dupa aproximativ 2 ani am primit hotararea judecatoreasca definitiva, plus un titlu executoriu de la un anumit executor, prin care sotul meu trebuie sa dea inapoi Primariei 2.800 lei.
Este posibil asa ceva? La vremea respectiva sotul meu avea un salariu de 800 lei (in care intra si salariul de merit) plus cativa banuti luate din sporurile respective, cu toate ca era angajat pe un post de inginer.
Pe baza carei legi au hotarat cei de la Curtea de Apel Ploiesti ca sporurile erau ilegale?
Imi puteti spune si mie care sunt conditiile pentru a te autoriza categoria B, in cadastru?
Sotul meu a terminat o faculate din domeniul cadastrului, dar nu cadastru si a lucrat la o firma de cadastru 2 ani.
achizitie intracomunitara de servicii in cazul unei societati care nu este inregistrata in registrul operatorior intracomunitari