avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Activitate miriam_31

Activitate miriam_31

totusi, ce obligatii de plata as avea daca contractul este probono? fara sa fiu remunerata?
am vreo obligatie de plata?
Eu sunt angajata in cadrul unei companii - contract de munca cu toate cele legale

In afara contractului de munca, o societate imi solicita expertiza pe o speta. Incheiem un contract de prestari servicii strict sa redactez o opinie referitoare la acea speta.
Socieatetea o sa imi plateasca deplasarea la ei dar onorariu pentru serviciu este probono.
Este legal acest contract? trebuie sa il inregistrez undeva? Se considera conventie civila sau conventie pentru drepturi de autor?
Buna ziua,

Trebuie sa notific pe cineva (ca sa respect regula "punere in intarziere") dar nu stiu ce termen sa mentionez in notificare. Eu as vrea cat mai repede cu putinta dar totusi exista dispozitii care stabilesc un anumit numar de zile? 5, 15, 30?

Vreau sa notific pe cineva sa plateasca o suma de bani unei societati comerciale.
trebuie sa fac un referat despre regulile generale ale procedurilor speciale si nu stiu despre ce reguli sa vorbesc
imi poate da cineva exemple de reguli speciale care sunt aplicabile procedurilor speciale in civil.
multumesc
Răspuns la discuția Eliminare asociat 50% din SRL
in aceeasi situatie este si tatal meu...
va rog tare mult daca se poate sa imi dati un model de cerere de excludere asociat

multumesc
cunoaste cineva jurisprudenta, o decizie de indrumare - de fapt orice -
cu privire la vanzarea intre parinti si copii minori?

Are cineva o decizie a Autoritatii tutelare prin care se numeste un curator sa il reprezinte pe minor la vanzare?

Este legala o vanzare a unui apartament intre parintii (vanzatori) si copilul lor minor (cumparator)?