avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate khrik_1977

Activitate khrik_1977

Răspuns la discuția Teren vandut arendasului
buna ziua. revin.am vorbit cu firma respectiva si au spus ca din moment ce le-am vandut terenul nu mai am nici un drept pe produsela ce s-au semanat in toamna 2012. mai pot face ceva? exista vreun articol de lege ceva care sa stipuleze acest lucru?
Răspuns la discuția Teren vandut arendasului
multumesc pentru raspuns
Buna ziua. anul acesta in luna iunie am vandut un teren aflat in arenda, arendasului. intrebarea mea este dacamai am dreptul la cota parte din recolta pe anul 2012-2013? va multumesc
Răspuns la discuția custodie 2 minori
multumesc. as avea martori rude de ale lui si de ale mele. ai mei ar spune ce se intampla dar soacra-mea si cu socrul meu nu ar face rau propriului copil si probabil ca ar spune ca este un om minunat si un tata perfect. alte idei ...ce as putea face? vreau sa ma pregatesc din timp sa nu am surprize la proces.
Răspuns la discuția custodie 2 minori
abuzul nu este asupra copiilor. este asupra mea. fiind audio doar se aude ce se petrece (injuraturi, amenintari) . imbrancelile nu "se vad". in inregistrare se aude si unul dintre copii plangand. a fost trezit de tot scandalul facut de sot la o ora tarzie deci implicit ii afecteaza si pe ei. nu spun ca nu este un tata bun si nu-i iubeste dar ca sot s-a schimbat mult si nu vreau ca, copii mei sa mai participe la scene de acest gen . baiatul e deja maricel si intelege . n-as vrea ca el sa invete acest tip de comportament si sa creada ca a te purta si a vorbi asa unei persoane este normal. deci, pot folosi aceasta inregistrare in instanta?
buna ziua. am doi copii.baiatul are 3 ani si 3 luni iar fetita 8 luni. in situatia unui divort care sunt sansele sa castig ambii copii. lucram amandoi, domiciliul este proprietatea mea iar de copii ne ocupam amandoi (el este luat in spatiu de catre parinti). problema este ca ma tot ameninta ca daca divortez imi ia unul dintre copii iar eu nu pot renunta la nici unul dintre ei. sunt admise in instanta inregistrari audio prin care sa demonstrez un abuz? ar cantari acestea in acordarea custodiei?
Buna ziua. intai sa va expun situatia pe scurt. eu impreuna cu mama mea si sora mea detinem diverse procente dintr-un apartament. in urma decesului mamei tatalui (care este si el decedat, bunicul tot decedat) eu, sora si mama urmeaza sa facem succesiunea pt apartamentul bunicilor. de comun acord am hotarat ca ele sa imi cedeze procentele din apartamentul in care locuim iar eu sa nu particip la succesiunea celuilalt apartament ( sa le cedez lor partea ce mi-ar reveni mie) intrebarea este: avand in vedere ca eu sunt casatorita ( apartamentul in care locuim a fost cumparat inainte de casatorie) cum trebuie sa procedez ca in eventualitatea unui divort , sotul sa nu aiba dreptul la ce voi abtine in urma schimbului ( cu mama respectiv sora mea)? care sunt pasii care trebuie urmati (inati succesiune si apoi schimb sau pot pur si simplu sa renunt inaintea succesiunii ? am citit art 31 lit f din codul familiei. este donatia atacabila? in urma decesului meu ce s-ar intampla cu bunul primit prin donatie?
va multumesc
buna ziua . as dori sa ma lamuriti si pe mine in ce priveste urmatoarele subiecte
1. auzisem ca dupa revenirea din concediul de crestere a copilului firma nu are voie sa te concedieze 6 luni. este acest lucru valabil si la intoarcerea din concediu de maternitate?
2.cine decide daca voi putea beneficia de programul redus de lucru pentru alaptarea copilului si ce acte imi sunt necesare pt acesta.
3.se mai acorda salariul mediu pe unitate la nasterea copilului? mentionez ca lucrez la o firma particulara.
buna ziua. am si eu o problema. sunt insarcinata in 7 luni si din cauza unor probleme medicale mi s-a recomandat concediu medical. pt acesta imi este necesara o adeverinta de la angajator in care sa se specifice si cate zile de concediu medical am avut in ultimile 12 luni. firma mi-a eliberat o adeverinta simpla prin care spune ca mi s-au platit contributiile la sanatate. i-am rugat sa-mi elibereze alta in care sa specifice si zilele de CM din ultimile 12 luni iar acestia ma duc cu vorba de vreo saptamana. doctorul ma grabeste cu adeverinta ca sa-mi elibereze certificatul iar eu n-am de unde sa-i dau. pot in vreun fel sa-i grabesc.? au dreptul sa nu-mi elibereze o alta adeverinta ? casa de asigurari de sanatate nu are o evidenta cu CM ale asiguratilor pt a putea lua o adeverinta de la ei? n-as vrea sa par paranoica dar am impresia ca firma mi-ar pune bete in roate pt ca i-am anuntat ca sunt insarcinata, mi-am luat si CM si acum ii las cu ochii in soare. mentionez ca sediul firmei este in alt oras.
am inteles. acum n-am decat sa astept data de 12 iulie sa vad daca mi se prelungeste contractul si apoi stiu ce am de facut in ambele situatii. multumesc frumos pt ajutor