avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate amaria79

Activitate amaria79

Din punctul meu de vedere, da, ma obliga, atata vreme cat nu exista nici un motiv de natura financiara pentru solicitarea unui codebitor, consider ca solicitarea este total neintemeiata. In plus se pune problema: apartamentul pe care se instituie ipoteca cu ocazia refinantarii este proprietate personala, iar daca sotul apare ca si codebitor, in cazul unui divort, el ar putea sa solicite partaj pt bunul dobandit inaintea casatoriei, corect? Nu este vorba de intentii aici

intocmai, cred ca nu ati parcurs cu atentie textul :"banca ma obliga sa il includ in contractul de credit pe sot ca si codebitor, in ciuda faptului ca eu sunt eligibila in a contracta creditul de refinantare singura"
in aceste conditii ar fi fost utila o opinie juridica care sa-mi permita sa contracarez aceasta constrangere din partea bancii...
buna ziua
pentru refinantarea creditelor existente banca ma obliga sa il includ in contractul de credit pe sot ca si codebitor, in ciuda faptului ca eu sunt eligibila in a contracta creditul de refinantare singura (veniturile mele sunt suficiente, nu exista nici un motiv de natura financiara pentru solicitarea unui codebitor) iar apartamentul pe care se instituie ipoteca este proprietate personala, dobandit inaintea casatoriei. Exista un articol in lege care sa imi permita sa constrang banca nu il mentioneze pe sot ca si codebitor?
Multumesc pentru raspuns.
asadar, nu am la indemana nici o prevedere legala cu care sa combat aceasta clauza contractuala?
multumesc
va multumesc
dar banca are dreptul sa-mi impuna mentionarea sotului ca si codebitor sau nu?
ce va face sotul in caz de divort nu se stie, profilaxia e mai importanta decat tratamentul...
o zi buna!
buna ziua
pentru refinantarea creditelor existente banca ma obliga sa il includ in contractul de credit pe sot ca si codebitor, in ciuda faptului ca eu sunt eligibila in a contracta creditul de refinantare singura (veniturile mele sunt suficiente, nu exista nici un motiv de natura financiara pentru solicitarea unui codebitor) iar apartamentul pe care se instituie ipoteca este proprietate personala, dobandit inaintea casatoriei. Exista un articol in lege care sa imi permita sa nu il mentionez pe sot ca si codebitor? Daca nu, si apare ca si codebitor, in cazul unui divort, el ar putea sa solicite partaj pentru bunul meu dobandit inaintea casatoriei?
Multumesc pentru raspuns.