avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 739 soluții astăzi
Forum Activitate MrV

Activitate MrV

Pot sa vad si eu exemplele de procese castigate va rog?
Ca idee Adunare Generala s-a facut (nu per fiecare bloc) la Ballroom. Atat convocarea cat si reconvocarea.
Buna ziua,

Am si eu o intrebare scurta: poate sau nu poate Comitetul executiv al unei asociatii sa angajeze personal in Asociatie?

Conform legii 230 exista articolul 30 punctul G care spune:
g) pentru scopul si activitatile asociatiei de proprietari, angajeaza si demite, incheie si reziliaza contracte;

In acelasi timp:exista articolul 27 punctul D care la randul sau spune:
mandateaza comitetul executiv reprezentat de presedintele asociatiei de proprietari pentru angajarea si eliberarea din functie a persoanei care ocupa functia de administrator imobile sau a altor angajati sau prestatori, in scopul administrarii si bunei functionari a cladirii;

Deci poate sau nu poate CEX sa angajeze fara a fi mandatat de Adunarea Generala?

Multumesc
Multumesc!
Buna ziua,

Am o intrebare raspunsul la care nu l-am gasit nici in legea 230 si nici aici pe forum.

Situatie:
- sunt membru CEx al Asociatiei din care fac parte.
- doresc sa imi dau demisia. De fapt consider ca mi-am dat-o deja
- am scris si semnat cererea de demisie.
- presedintele nu doreste sa o primeasca/inregistreze
- am pus-o la avizier.
- am facut-o publica pe grupul blocului pe facebook
- am trimis-o si pe mailurile personale a presedintelui Asociatiei si alti membri CEx

Intrebare: Exista si alti pasi de urmat in cazul demisiei? Mai trebuie inregistrata undeva? Judecatorie? Notar?

Nota: Avand in vedere ca nu a existat remuneratie sau constract de munca, demisia nu a necesitat preaviz si decizia de demisia a fost luata unilateral.

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția ROI asociatie de proprietari
Cu alte cuvinte doar atentionari verbale, fara sanctiuni propriu zise.

In ceea ce priveste mizeria lasata de cainii cu stapani pe strada, in cazul nostru este de competenta Asociatiei fiind vorba despre un cartier rezidential implicit proprietate privata de care se ocupa Asociatia atat in interiorul blocurilor cat si in exterior

Multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția ROI asociatie de proprietari
Exemple:
- fumatul in scara blocului
- lasarea gunoiului pe hol langa usa
- faptul ca nu a strans nevoile catelului de pe strada

La astfel de lucruri m-am referit.

Scuze ca nu am fost destul de clar prima data.
Răspuns la discuția ROI asociatie de proprietari
Va multumesc pentru raspunsuri.

Avand in vedere ca s-a atins subiectul, mai am o intrebare.
Am inteles deja ca Asociatia de Proprietari nu are temei legal sa introduca sanctiuni.
Totusi, in unele cartiere rezidentiale, cum e cosmopolis de exemplu, acestea exista.

Exista vreo cale legala?
Presupun ca singura solutie ar fi ca toti proprietarii sa isi dea acordul expres si cu semnatura ca sunt de acord.
Cex sau majoritate se exclude in cazul sanctiunilor.
Buna ziua,

Am o intrebare scurta.
De catre cine trebuie aprobat Regulamentul de ordine interioara in cadrul unei asociatii de proprietari?
CEx sau in cadrul unei adunari generale?

Multumesc anticipat,
Victor
Asociatiile fac parte din acelasi cartier. Firma de administrare a fost creata special pentru acest cartier.
Aveti dreptate in ceea ce spuneti doar ca avand in vedere situatia "familiala" intre Asociatii, cel putin la nivel de teorie taxa ar fi trebuit sa fie aceeasi.
Contractual sunt acoperiti si va fi nevoie ca CEx sa puna in discutie renegocierea.

Multumesc pentru rapsunsuri.