avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Activitate iana_adriana

Activitate iana_adriana

Răspuns la discuția impozit la masina
masina este din Romania..la politie masina figureaza pe numele meu
Răspuns la discuția impozit la masina
pai masina a fost dezmembrata...si eu vreau s-o radiez ca sa nu ma trezesc peste cativa anu ca am de platit cn stie ce amezi si taxe..
am si o intrb ...pls help..am o masina pe care vreau s=o radiez de pe numele meu dar de cand am primit-o nu am declarat=o la financiar..este un renault megane din 2005...ce trb sa fac???stie cineva cam cat ar fii amenda??mentionez ca de cand am primit-o nu am folosit-o deloc mai mult i-am facut procura-vanzare cuiva care se obligase sa achite tot ce trb la masina ,sa isi treaca si masina pe numele lui si m-am trezit dupa 3 ani ca masina este inca pe numele meu...i-am anulat procura si cu chiu cu vai am recuperat actele dar acum vreau s-o radiez...cam cat m-ar costa impozitul???sau e nevoie sa merg sa declar dupa atata timp???
va rog un sfat care va pricepeti !!!
ms
multumesc frumos ..sper ca nu v-am stresat si daca da imi cer scuze dar chiar aveam nevoie sa am lamureasca cineva!!!
asta stiam si eu ca-mi apartine masina din mom in care am anulat aceea procura...nu anulam procura daca stiam ca masina era vanduta..stiam sigur ca este inca la el...
dar pe ce s-ar putea baza ca nu am ce sa-i fac daca nu-mi da actele???
actele sunt pe numele meu chitantierul catre firma de leasing este tot pe numele meu..masina la politie figureaza pe numele meu...procura am anulat-o deci numai are drept de semnatura...
nu stiu pe ce se bazeaza...sau poate nu ma crede in stare sa merg la politie!!!
eu
situatia actuala?
masina si actele sunt la el...de vandut stiu ca nu a vandut-o pnt ca ar fi avut nevoie totusi de mn pnr ca masina nu a fost bagata la financiar ...
din spusele lui masina a fost lovita in urma cu cateva luni mai exact prin martie-aprilie asa sustine el..dar cand i-am zis ca am anulat procura mi-a spus ca a dezmembrato,el avand firma de dezmembrari auto,acum eu stiu ce sa mai cred???
daca a dezmembrat-o nu stiu dc ii este asa greu sa-mi dea actele??
in leg cu banii...nu am ce bani sa recuperez ...masina am primit-o cadou
dl Stefan ,repet prin aceea procura eu ii dadeam mana libera lui sa vanda aceea masina...nu i-am facut act de vanzare cumparare ci procura-vanzare care este cu totul si totul altceva...in aceea procura nu scrie nimik de nici un ban...el nu mi-a dat absolut un ban pe ea ....deci nu as avea ce bani sa-i restitui...nu ma joc cu nici o speculatie chiar daca nu ma pricep la aceste demersuri asta nu inseamna ca nu am habar de ceea ce am facut..ca am realizat mai tarziu prostia pe care am facut-o este partea a doua...eu vroiam pur si simplu un sfat...oricum multumesc pentru timpul acordat!!!
ms frumos pnt raspuns
procura -vanzare adik el poate vinde masina in locul meu,are drept de semnatura
dar cum el nu a vandut masina am putut sa anulez procura resp la acelasi notar unde am fost
si acolo mi s-a spus sa-i aduc la cunostiinta ca am anulat procura sa ca am drept legal sa reintru in posesia masinii
si de aici intreg scandalul...ba ca a dezmembrat-o ,ba ca este plecat din tara..ba ca imi trimite in cateva zile actele si tot asa pana azi cand i-am spus ca daca pana luni nu-mi trimite actele si nr masinii plus dovada la mana cum ca a dezmembrat masina merg la politie si ii fac plangere
iar rasp lui a fost: iti arat ca nu-ti dau nici un act si nu ai ce sa-mi faci!!!
sunt bagata mai rau in ceata...pai nu o declar furata ca nu are rost..stiu unde este masina..actele este la el ...dar cum sa fac sa mi le dea???logic daca a dezmembrat0o nu vad dc sa nu mi le dea sa merg so radiez....