avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 338 soluții astăzi
Forum Activitate tomy132000

Activitate tomy132000

ma intereseaza o forma de a da spre folosinta o suprafata de teren unei firme(a sotiei) fara ca eu sa inchiriez terenul firmei si astfel sa ma incarc la financiar cu un contract si in consecinta sa platesc fiscului bani de care am nevoie ca de aer in vremurile astea.exista vreo forma legala?
Multumesc anticipat.
Am terminat anul trecut un proces de succesiune lungit de frate si mama pana s-au saturat, adica vreo 4 ani.In urma succesiunii mi-a revenit o parcela teren si o suma de bani reprezentand sulta pentru casa la care am renuntat.Acum ca totul s-a terminat fratele care trebuie sa plateasca sulta se face ca uita si nu are bani. Exista vreun termen de prescriptie pentru plata sultei sau nu?
Răspuns la discuția extragere bani din cont
vrea sa scoata totul odata, numerar
Răspuns la discuția extragere bani din cont
este vorba de 650.000 euro proveniti din intermedieri terenuri.nu se percepe tva-impozit? cei de la banca cam fac galagie ca nu e justificata toata suma si o invata sa scoata cate 15000 altfel poate pierde o mare parte din suma. asa o fi sau....magarii bancare?
o cunostiinta de a mea care a efectuat mai multe tranzactii cu terenuri vrea sa transfere banii din contul sau in alt cont la alta banca pe numele concubinului(viitor sot), suma este foarte mare de ordinul sutelor de mii de euro.Din punct de vedere legal actiunea poate avea repercursiuni?Am inteles ca la banca are "justificare" pentru suma un contract de vanzare cumparare a unui teren doar. Va multumesc anticipat pentru raspuns.


o cunostiinta de a mea care a efectuat mai multe tranzactii cu terenuri vrea sa transfere banii din contul sau in alt cont la alta banca pe numele concubinului(viitor sot), suma este foarte mare de ordinul sutelor de mii de euro.Din punct de vedere legal actiunea poate avea repercursiuni?Am inteles ca la banca are "justificare" pentru suma un contract de vanzare cumparare a unui teren doar. Va multumesc anticipat pentru raspuns.