avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Activitate geniu

Activitate geniu

Buna ziua am si eu o problema sotul meu a decedat la Paris din prima căsnicie are un copil un băiat reamintesc ca eu m am ocupat de el spitalizare operație repatrierea înmormîntare iar mama copilului cu nimic doar cu pretenții de foloase bănești avînd în vedere că în România avem 2 apartamente și o casă iar dupa decesul soțului am rămas eu sa am grija pînă se face succesiunea de fapt eu am rugat o să se ocupe și ea dar ă refuzat și ă spus cînd va fi ale ei se ocupa iar acum problema mea este urm tatăl ei care are procura și o reprezintă mi ă făcut plîngere penală precum ca eu am închiriat două din imobile eu doar am tinut o pers în vîrstă în garsoniera pt ca făcuse infarct miocardic și mia fost mila de ea și apoi mi a spus că are cancer de piele și sa l mai las am făcut o convenție pt a mi plati o suma mod cît stă problema mea este ce s ar putea întîmpla multumesc astept raspuns
Discuție PENSIONARE
Am o intrebare mama mea are 120 ZILE de concediu a fost operata de varice iar acum a fost la medicul de familie pt o trimitere la un cardiolog iar acesta ia dat internare credeti ca este posibil sa iasa la pensie pe caz de boala cu inima s-au cite internari si zile de concediul medical trebuie sa ai ca sa te pensionezi merci
Discuție intrebare
bunaziua am si eu o intrebare cite zile de concediu medical trebuie sa ai ca sa iesi la pensie pe caz de boala mama mea are 120 ZILE cam cit ii mai trebuie s-au care este regula.
am o intrebare somajul se poate primi pe card brd si ce acte trebuie pt virarea somajului pe card.
pt ca mama mea ae deja card brd de la locul de munca ndea lucrat este valabil acesta s-au trebuie facut altul. si daca somajul se poate vira pe card multumesc
Discuție pensionare
mama mea are virsta de 55 si 5luni ar vrea sa se pensioneze pe caz de boala cu inima este posibil? in vara a fost operata de varice dar cu varicele nu te poti pensiona are ceva probleme cu tensiunea.
as dori sa stiu daca se poate pensiona pe caz de boala.
si in special care sint bolile care intra in baza de pensionareMULTUMESC
Discuție loc de munca
AS VREA SA STIU DACA MAMA M-ai poate lua in contunuare onceiul medical avind in vedere ca rea preaviz de 20ZILE si concediul de oihna pe lunile muncite
Discuție concediere
mama mea a primit preaviz DE20 de zile trebuies platite de angajator?
o a doua intrebare este preavizul se poate presupune cu zillle de concediu pt ca ea are de luat citeva zile de concediu pentru lunile care a lucrat?
si o ultima intrebare este iti poate lua concediu medical daca este in preaviz s-au in concediu de odihna? ar mai fii cam cit este pensia de boala gradul 2
AS VREA SA STIU DACA PREAVIZUL ARE VREO LEGATURA CU CONCEDIUL DE ODIHNA MULTUMESC
Discuție concediere
bunaziua este normal ca mama dupa ce a avut concediu medical vreo doua luni , cind a vrut sa se intoarca la servici a primit praviz precum vrea sa o dea afrara este normal acest lucru?Ea avind citeva zile concediu pt lunile care a lucrat anul acesta este posibil sa se presupuna cu preavizul multumesc
Discuție somaj
bunaziua as avea o intrebare daca mamei mele i s-a desfintat contractul de munca si este in preaviz poate beneficia de somaj timp de un an
o alta intrebare este daca dupa somaj se mai da ajutor de somaj si cit timp
ea are 35ani de vechime poate iesi la pensie partial este nascuta in 1957 MAI si cit este acesta multumesc
Discuție PENSIE
mama este nascuta in mai 1957 SI ARE 35ANI ECHIME CIN TREBUIE SA IASA LA PENSIE SI DACA POATE ANTICIPAT SI CIT SE TAIE DIN PENSIE