avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate jicapopescu

Activitate jicapopescu

Răspuns la discuția azil
Va multumesc! voi proceda cum ma sfatuiti! daca cunoasteti ce acte sunt necesare pentru redobindirea cetateniei ROMANE Va rog sa ma informati. Anticipat Va multumesc!
Răspuns la discuția azil
Va multumesc! Deja patru ani locuesc la Paris unde si am solicitat azil la care a fost refur din pricina ca nu am avut dovezi,am ajuns la Paris cu permisul de conducere,cui ii dadea prin minte ca un moldovan cu capul patrat o plecat la Paris cu bicicleta?! am avut o naveta destul de BINECUVINTATA! Asta nu pot sa inteleg si eu ,Snegur da sotia rusoaica comsomolist si comunist din talpa,pe cind autoritatile de astazi nici nu raspund la adresarile mele,se intilnesc cu separatistii discuta prieteneste,etc. Cit priveste azilul in ROMANIA ,mi sa spus ca daca am cerut intro tara europeana nu pot sa cer in alta tara decit in Franta ceia ca avocatii franceji nu pot explica ce termen trebue sa treaca pentru a depune repetat cerere. Am facut adresare catre oficiul din ROMANIA si nici pina astazi nu am nici un raspuns;voi mai scrie posibil se va gasi un OM care odata imi va raspunde?! Dumneavoastra Va multumesc din suflet !,ati gasit timp pentru conversatie care ma surprins placut!,Va MULTUMESC!!!
Răspuns la discuția azil
pentru a-mi elibera pasaport!,directiea cerea cazier juridic din republica autoproclamata transnistriea ce prin posta nu am primit la cererea dar sa ma deplasez la tiraspol nu mam hotarit,sunt multamit ! in ce priveste cetateniea ROMANA, mam adresat la ambasada ROMANA la Paris unde mi sa fost descris actele necesare pentru redobindirea cetateniei,si de ce ar trebui actele buneilor daca TATAL a fost nascut in 1939 adica cum se scrie pina la 22 iulie 1941,deci TATAL nascut ROMAN!!! eu ce sunt?! nam fost abondonat !!! SINT BINEINTELES ROMAN NASCUT IN OCUPATIEA BOLSEVICA!!!!
Răspuns la discuția azil
Va multumesc ,sunt surprins placut ca sunt OAMENI cu litera mare!, DE CARE MOLDOVA DUCE LIPSA! In anul 1989 am devenit membru Frontului Popular . La 19 octombrie 1989 conform hotarirei 407 a Guverhului R.SUVERANE MOLDOVA am fost numit seful detasamentului responsabil pentru supravegherea sediului Frontului Popular str.Jucovschii,5 or.Chisinau.,cit si stoparea exprivitatii nationaliste. La 21 decembrie 1989 fiind intro raida de control pe str 31 August ,or.Chisinau,R.M. Eu si alti 5 subordonati am fost retinuti de militiea transnistrieana in fruntea carui era procurorul militar V.Bogdanov a procuraturei militare a republicei separatiste,si transportati la Tiraspol unde a fost fabricat un dosar penal,avind dovada doar adeverinta care a fost eliberata de cineva din Frontul Popular,spre regret nu cunosc cine a eliberat-o procurorului separatist!? stiu doar ca era semnata:secretarul Frontului Popular Mihai TASCA si de vice ministrul de stat V.MAREAN. La 21 mai 1991 timp de doua ore presedintele tribunalului militar din respublica separatista colonel Sneider a pronuntat sentinta 9(noua)ani privatiune de libertate cu sechestrarea averii! In 1992 am fost transferat din transnistria in R.MOLDOVA insa Ministerul justitiei cit si procuratura generala meau raspuns:in conformitate cu art.355 C.P.P al R.M. au cerut de la tribunalul militar din transnistria materialele dosarului in cauza;ultimii refuza categoric sa expedieze materialele incalcind flagrant legislatiea in vigoare a R.MOLDOVA ,reesind din cele mentionate ministerul cit si procuratura nu are posibilitate sa examineze cauza! Presedintele Snegur:presedintele R.MOLDOVA nu poate introduce modificari sau sa anuleze sentinta tribunalului militar a autoproclamatei republici nistrene! In anul 1996,necatind ca ma starueam sa nu atrag atentiea doar
adresari si petitii insa la un moment dat mam trezit in sala judecatii inca cu cinci ani deasupra si cu alt dosar fabricat deja de MOLDOVA: in asa caz petitiile legate de tribunalul militar conform legislatii sau terminat,aveam deja alt articol bine fabricat! La eliberare am fost destul de preintimpinat!!!! mintea moldovanului!,mam adresat totusi la presedentia F.P.C.D. ce nu a fost mult de asteptat am nimerit in accident rutier,posibil mam nascut in camasa!? bineinteles dosar penal care ma costat mult cit si schimbarea vetii,am plecat la manastire,de unde am fost nevoit sa trec PRUTUL si sa fug la manastire la Piatra Neamt unde si am fost sfatuit sa vin la Paris,am procurat o bicicleta si cu ajutorul lui DUMNEZEU am ajuns la Paris unde am si cerut azil dar sentinta cit si alte acte erau la fratele meu care este alaturi,insa tirziu fiindca am primit REFUZ ,amu de parca nimeni nu cunoaste ce este prevazut de conventia de la geneva,termenul ,etc.Poate cineva cunoaste ?,in internet caut si nu gasesc! Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția azil
Va multumesc,insa eu sunt ROMAN de peste prut,adica din R.MOLDOVA,deorece MOLDOVA refuza categoric sa-mi elibereze pasaport nu pot sa solicit cetatenie ROMANA! sunt nevoit sa cer azil politic insa la momentul depunerii cererei nu aveam davada,amu le am pe toate insa nu cunosc termenul de depunere a doua oara, Va multumesc
Discuție azil
am solicitat azil in franta,a fost refuzat ca nu aveam adeverintele doveditoare,au trecut trei ani,amu am toate necesare pot sa solicit din nou azil? multumesc anticipat!