avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 235 soluții astăzi
Forum Activitate alinradu0

Activitate alinradu0

Răspuns la discuția predare gestiune
salariul pe septembrie si octombrie a fost platit pe 24 decembrie , salariul pe noiembrie inca nu se stie cand va fi platit , de ce trebuie sa mai stau in preaviz ? o sa pierd celalalt loc de munca , inca nu a afost desemnat nimeni care sa preia marfa pe motiv ca nu are cine , daca pana la sfarsitul preavizului nu este desemnat nimeni ?
Răspuns la discuția predare gestiune
inca nu am primit salariul pe noiembrie si decembrie iar septembrie si octombrie au fost platite pe 24 decembrie , daca nu primesc restul de bani si pierd si locul de munca pe care l-am gasit ???
Răspuns la discuția predare gestiune
chiar daca nu sunt platit ???
Răspuns la discuția predare gestiune
45 de zile
Răspuns la discuția predare gestiune
1 da este functie de conducere
2. de ce ?
3. eu stau pana cand ?
pe data de 15.12 .2015 am depus o cerere de intrerupere a contractului de munca cu data de 04.01.2016. Raspunsul HR a fost sa stau in preaviz 45 de zile lucratoare intrucat sunt functie de conducere ( sef depozit ) , atunci , pe data de 23.12.2015 am transmis un email catre HR si administratorul societatii in care solicitat demisia cu articolul 81 alineatul 8 intrucat nu mai primisem salariul de 90 de zile ( la acea data erau neplatite lunile septembrie , octombrie si noiembrie .) si solicitam sa fie desemnate persoana sau persoanele care sa ia in primire bunurile . Nu a fost desemnat nimeni , cum procedez cu cheile depozitului daca nu vrea sa le ia nimeni ? Le trimit prin curier ? Si stampila ?
Discuție Preaviz
detin functia de sef depozit si am depus o cerere de incetare a activitatii .
mi se cere un preaviz de 45 de zile dar eu nu am mai primit salariulk de 3 luni de zile . Cum sa procedez ? mai sunt obligat sa stau in preaviz ?
Buna ziua ,

Am avut o executare silita , am fost la executor , am facut o esalonare a platii , am incheiat datoria , am primit de la executor hartie de incetare a executarii ca urmare a stingerii datoriei pentru ca astazi sa primesc un telefon de la un domn care sustine ca mai am o datorie de 2500 ron . Am cerut o hartie oficiala in care sa scrie de unde mai este aceasta suma insa dansul vrea sa facem un nou acord de plata si pe urma sa i-mi puna la dispozitie alte documente , altfel ma ameninta cu executarea silita .
Daca eu am o hartie de la executor cu numar de dosar in care scrie foarte clar ca inceteaza executarea silita ca urmare a achitarii debitului de ce mai sunt amenintat cu executarea ???
Buna ziua ,

Lucrez la o companie care vireaza salariul pe card . Eu nu sunt multumit de serviciile Banci unde Compania a facut contul si doresc sa-mi fac un alt cont la o alta Banca unda sa primesc salariul . Compania unde lucrez spune ca nu sa poate . De ce , sunt obligat ? Poate eu vreau sa trimit banii de salariu in contul mamei mele , le dau numarul de cont si gata , corect ?



Răspuns la discuția poprire cont salariu
Buna ziua ,
Referitor la petitia Dvs fac urmatoarele precizari necesare :
1. impotriva Dvs a fost declansata executarea silita
In 29.04.2009 prin cererile Creditorului [editat] cererile au fost incuviintate
de catre instantele de judecata acestea apreciind cererea ca fiind justificata fata de prevederile titlului executoriu contractului de credit , in baza
Art.372, 373 alin 1 Cod proc Civ , raportat la art.120din OUG 99/2006, coroborat cu art.452,411, 488 Cod pr civ .
2, Buna Dvs credinta s-a exprimat in ,,desele ’’plati realizate de bunavoie (acestea neexistand pina la poprirea CONTURILOR BANCARE .

3 Referitor la sustinerile Dvs privitor la art .409 CpC va aflati intr-o GRAVA EROARE si anume acccea ca popririle realizate la ANGAJATOR nu pot depasi…
Ori aceset lucru nu s-a intamplat si anume poprirea la Angajator.
Cu speranta de a fi fost inteles va urez o zi buna !