avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 291 soluții astăzi
Forum Activitate Hotice

Activitate Hotice

Buna ziua,

Sunt inregistrat la ANAF ca si liber profesionist (am obtinut de la ei certificatul de inregistrare fiscala). Mentionez ca nu sunt inregistrat si la Registrul Comertului (nu sunt PFA). Astfel, nu am sediu social, ci doar domiciliu fiscal.

In aceasta situatie, imobilul unde am domiciliul fiscal este considerat cladire cu destinatie mixta (rezidential + nerezidential)? Ar trebui sa depun la Impozite si Taxe Locale formularul ITL-001 prin care sa declar acest lucru si faptul ca nu desfasor activitate la adresa respectiva?

Cei de la Taxe Locale nu inteleg diferenta dintre PFA si liber profesionist. Le-am trimis si copia certificatului de inregistrare fiscala eliberat de ANAF, dar ei insista ca sunt PFA...

Multumesc!
Buna ziua,

Locuiesc in Confort City si am o problema, referitoare la infiltrarea apei in casa. Pe scurt, conform contractului de vanzare cumparare, eu am garantie pentru vicii ascunse 10 ani si un an pentru finisaje. Constructorul considera ca acesta nu este un viciu ascuns si nu vrea sa remedieze problema, decat contra-cost.

Problema descrisa detaliat este aici: [ link extern ] /
Intre timp am primit raspuns si de Inspectoratuld e Stat in Constructii, care m-a spus ca pentru acest complex toate autorizatiile au fost in regula, la fel si receptia lucrarii. Mi-au sugerat ca singura posibilitate este instanta.

Ce parere aveti? Nu am mai fost niciodata parte intr-un proces. Care ar fi costurile (atat in cazul in care as avea un avocat, cat si in cazul in care as vrea sa ma reprezint singur)?

Va multumesc,
Adrian Tudor
Buna ziua,

In urma cu aproximativ 3 luni am fost agresat intr-un club de catre o persoana necunoscuta (am avut ghinionul sa ma aflu in locul nepotrivit la un moment nepotrivit si am primit un pumn in ochi). A venit politia in aceeasi seara in clubul respectiv, dar agresorii plecasera deja si au spus ca nu au ce sa mai faca.

A doua zi am fost la IML pentru obtinerea certificatului medico-legal si apoi m-am prezentat la Politie, pentru a depune plangere. Inca de la inceputul discutiei, persoana de acolo incerca sa ma convinga sa renunt, deoarece, autorul fiind necunoscut, sunt foarte putine sanse sa fie gasit. Am insistat si i-am comunicat faptul ca toata intamplarea a fost filmata cu camerele de supraveghere, dar trebuie sa se grabeasca deoarece administratorul clubului mi-a confirmat ca aceste inregistrari se pastreaza 2 saptamani.

La aproximativ 3 saptamani dupa depunerea plangerii am mers din nou la Politie pentru a depune la dosar o copie a certificatului medico-legal. Politistul care "se ocupa" de cazul meu nu stia nimic despre aceasta intamplare, nici macar nu citise plangerea pana atunci (nu mai vorbesc de a merge la clubul respectiv pentru a viziona inregistrarile).

Acum, la aproximativ 3 luni dupa intamplare, inca nu m-a contactat nimeni din partea Politiei. Este normal asa ceva? Care este perioada in care ei sunt obligati sa imi raspunda? Se poate depune plangere impotriva Politiei pentru modul in care ei au actionat? Cui ar trebui sa ma adresez?

Va multumesc