avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate cristina_branzan

Activitate cristina_branzan

Răspuns la discuția contract clectiv de munca
ok. va multumesc ieri am depus actiunea, ii voi da in judecata...sper sa si cistig...
sa aveti o viata frumoasa....
Răspuns la discuția contract clectiv de munca
se pare ca nu doresc sa-mi aplicea ceste drepturi chiar daca am vorbit cu ei de nenumarate ori...ce pot face?
sa ii dau in judecata?
Răspuns la discuția contract clectiv de munca
va multumesc :wave:
Răspuns la discuția contract clectiv de munca
ccm al lor a fost semnat pt 5 ani si acum pe 4 aprilie a expirat reusind sa-l prelungeasca pe inca 2 ani,m-au introdus si pe mine. pina atunci eu am avut contract individual de munca.
acum ei imi spun sa dau in judecata pt a putea beneficia de acea indemnizatie,in schimb imi vor da primele toate ,bineinteles daca va fi vreuna...
Răspuns la discuția contract clectiv de munca
buna ziua! imi puteti spune va rog , daca acum 1 luna am fost introdusa in CCM al primariei eu nu beneficiez de aceleasi drepturi ca cei care lucreaza de un timp mai indelungat? adica de indemnizatia de hrana? mi-au zis ca nu imi pot da aceasta indemnizatie pt ca ar insemna sa imi creasca salariul iar ei incalca acea lege din 2009.:slap:
buna ziua !
sunt angajata ca asistenta medicala de 6 ani la o gradinita.
acum 3 ani apartineam de spitale dar de 3 ani apartinem de primarii.
cind primaria ne-a preluat,au spus ca ne preia cu toate drepturile mai putin tichetele de masa pt ca la ei nu sunt prevazute aceste tichete,ei aveau indemnizatie de hrana.
nu ne-au dat si noua acea indemnizatie,spunind ca noi nu suntem in contractul colectiv de munca al lor, care a expirat pe 4 aprilie 2012.deci din 2009 de cind ne-au preluat nu ne-audat decit salariul...fara tichete,fara indemnizatia de hrana,fara prime.
cind a expirat contractul lor,ne-au introdus si pe noi(adica 6 fete) in acel contract colectiv de munca ,dar acum ne-au zis ca noi nu putem beneficia decit de prime daca vor fi ,iar de acea indemnizatie nu putem beneficia pt ca in 2009 s-a dat o lege prin care se spune ca nu se va mari nici un salariu.deci ,nu vom lua decit primele daca vor fi (si nu vor fi),iar indemnizatia de hrana, nu. sunt foarte revoltata pt ca am dat in judecata,eu am pierdut,iar colega mea care practic este cu mine in acelasi cabinet,aceeasi incinta,a cistigat indemnizatia pe anul 2009:O. ce putem face pt ca si noi sa beneficiem de acea indemnizatie avind in vedere ca suntem in acelasi contract colectiv de munca cu cei de la primarie?:(
daca am o reclamatie pt cineva care e sanatos tun,dar e pensionat pe caz de boala unde ma pot adresa?
Răspuns la discuția titlul de propietar
eu nu mai pot face nimic in tara...procesul parintilor mei a durat 3 ani dar degeaba...au pierdut. sa va povestesc despre ce este vb:
in spatele casei (intre noi si vecinul din spate) ai mei aveau un teren de 2 m latime (o curea lunga de nu stiu citi m).la un moment dat vecinul (fiind verisori de fapt) il roaga pe tatal meu sa darime gardul ca tot nu tine nimic acolo pt ca el vrea sa faca nunta cu una din fete si nu are unde pune mesele. tata de buna credinta, darima gardul...asta fiind acum 15 ani.
acum 3-4 ani, primeste tata de la primarie titlul de proprietate in care lipseau cei 2 m,in schimb erau trecuti la vecinul pe titlul lui. de ce a fost asa, pt ca fratele respectivului lucra la primarie si a semnat in schimbul tatalui meu titlul nostru de proprietate...
au dat ai mei primaria in judecata,au cistigat si l-i s-a eliberat un alt titlu de proprietate cu cei 2 m care erau trecuti de fapt la vecinul.
mentionez ca ai mei au act de proprietate pe acel pamint din 1938,in schimb vecinul meu nu are nici un act. deci ai mei apoi s-au judecat pe acel pamint cu vecinul ,dreptul la pamintul respectiv trebuind sa fie dat parintilor mei. deci pe scurt sa anuleze titlul de proprietate al vecinului si sa i se faca alt titlu. cu toate acestea tata a pierdut(am avut si avocat dar degeaba). la ultima infatisare presedintele nu a dat voie vecinului sa vorbeasca deloc ,spunindu-i ca are avocat ...in schimb a vb tata dar degeaba...pe moment presedintele ia spus ca a studiat dosarul,ca are dreptate, dar hotarirea a fost in favoarea celuilalt si in defavoarea alor mei...deci nu au ce face decit sa actioneze la cedo.
ce parere aveti?
un avocat are tarif pt acest dosar sa il pregateasca pt cedo sau au tarif deschis, adica,cit doreste?
va multumesc din suflet !
eu nu mai pot face nimic in tara...procesul parintilor mei a durat 3 ani dar degeaba...au pierdut. sa va povestesc despre ce este vb:
in spatele casei (intre noi si vecinul din spate) ai mei aveau un teren de 2 m latime (o curea lunga de nu stiu citi m).la un moment dat vecinul (fiind verisori de fapt) il roaga pe tatal meu sa darime gardul ca tot nu tine nimic acolo pt ca el vrea sa faca nunta cu una din fete si nu are unde pune mesele. tata de buna credinta, darima gardul...asta fiind acum 15 ani.
acum 3-4 ani, primeste tata de la primarie titlul de proprietate in care lipseau cei 2 m,in schimb erau trecuti la vecinul pe titlul lui. de ce a fost asa, pt ca fratele respectivului lucra la primarie si a semnat in schimbul tatalui meu...
au dat ai mei primaria in judecata,au cistigat si i s-a eliberat un alt titlu de proprietate cu cei 2 m care erau trecuti de fapt la vecinul.
mentionez ca ai mei au act de proprietate pe acel pamint din 1938,in schimb vecinul meu nu are nici un act. deci ai mei apoi s-au judecat pe acel pamint ,dreptul la pamintul respectiv trebuind sa fie data parintilor mei.deci pe scurt sa anuleze titlul de proprietate al vecinului sa fie anulat si sa i se faca alt titlu. cu toate acestea tata a pierdut(am avut si avocat dar degeaba). la ultima infatisare presedintele nu a dat voie vecinului sa vorbeasca deloc ,spunindu-i ca are avocat ...in schimb a vb tata dar degeaba...pe moment presedintele ia spus ca a studiat dosarul,ca are dreptate, dar hotarirea a fost in favoarea celuilalt si in defavoarea alor mei...deci nu au ce face decit sa actioneze la cedo.
ce parere aveti?
un avocat are tarif pt acest dosar sa il pregateasca pt cedo sau au tarif deschis, adica,cit doreste?
va multumesc din suflet !
:strambatura::angry: am luat teapa....:slap: