avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate matachecarmen1973@yahoo.com

Activitate matachecarmen1973@yahoo.com

Fiul meu de 21 ani termina anul acesta facultatea ,a primit pensie de intertinere in toti anii de scoala ,si as dori sa stiu cum sa procedez sa anunt acest lucru deoarece el nu mai continua cu alte studii .Am citit ca e obligatorie acordarea pensiei pana la 26 ani cu conditia sa-si continue studiile iar in cazul lui acest lucru nu se intampla. Multumesc!
Răspuns la discuția SCHIMBARE NUME DUPA DIVORT
TERMENUL DE ATACARE ESTE EXPIRAT DE MULT...CHIAR NU EXISTA NICIO SOLUTIE??MULTUMESC.
IN urma divortului am ramas cu numele sotului numai ca la ceva timp ,acesta mi-a solicitat ca ar fi bine sa revin la numele de fata .Ce presupune acest lucru si ce costuri implica? Multumesc.
Discuție nejudecare ????
intr un proces ptr pensie de intretinere sol a fost de nejudecare, reclamantul cerand judecarea in lipsa....inseamna ca instanta a ramas sa se pronunte pe cauza?
Discuție taxa de timbru
cat costa taxa de timbru ptr o cerere de repunere pe rol a unui dosar privind pensia de intretinere?
Este posibil ca pe o cerere prin care solicit continuarea primirii pensiei de intretinere pentru fiul meu sa scolicit si o majorare a pensiei ??Ce trebuie facut?
Răspuns la discuția ce inseamna suspendare proces
va mai rog sa-mi spuneti cat de repede trebuie depusa aceasta cerere si dc e musai ca la depunerea ei sa fie prezent reclamantul( fiul meu) sau dc ma poate imputernici pe mine sa fac acest lucru? Multumesc!
Răspuns la discuția ce inseamna suspendare proces
tatal lui biologic a fost prezent la proces unde a mentionat ca mai are un minor in intretinere si pe copilul concubinei sale
fiul meu in varsta de 19 ani a solicitat in anul 2011 octombrie(atunci a implinit 18 ani) continuarea pensiei alimentare deoarece el in anul 2011-2012 a fost inca elev la liceu .La data procesului ,pe 2 oct 2012 el nu a putut fi prezent deoarece isi continua studiile in inv superior si nici nu a putut aduce adev de student(data procesului a fost la inceputul anului universitar si secretariatul facultatii l-a amanat in aceasta privinta) .Am primit acasa o comunicare -incheiere-suspendare civila prin care se suspenda procesul .Mentionez ca am trimis prin fax o cerere de judecare in lipsa deoarece copilul era la facultate si nu a putut veni.In ce per de timp pot face recursul sau ce atitudine este de adoptat??Multumesc!
as dori sa va mai intreb dc in noua actiune ptr continuarea acordarii pensiei de intretinere sa solicit venitul actual al fostului sot( este pensionar militar) deoarece pensia actuala care s-a stabilit de 150 lei ,o primeste fiul meu de 6 ani fara nicio modificare asupra ei ,mentionez ca el mai are un copil in intretinere