avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 775 soluții astăzi
Forum Activitate Budai_i

Activitate Budai_i

Buna ziua,

Deoarece pentru un televizor instalat intr-un restaurant cu suprafata de 110 mp se percep mai multe taxe cu privire la drepturile de autor va rugam sa ne spuneti daca toate sunt obligatorii privind acelasi televizor.

UCMR - ADA - uniunea compozitorilor
Centrul roman pentru administrarea drepturilor artistilor interpreti CREDIDAM
Uniunea producatorilor de film si audiovizual - UPFAR ARGOA

Toate aceste taxe sunt impuse inafara abonamentului de cablu
Buna ziua. In momentul de fata sunt asociat cu participatie de peste 25% in trei firme. Saptamana aceasta am infiintat o noua firma in care sunt asociat unic pentru a depune un proiect de finantare in cadrul programului Start-up nation 2017. In modelul de plan de afaceri descarcat de pe internet am gasit urmatoarea sintagma: " Prezentarea societăţilor din grup ...". Intrebarea mea este daca firmele in care sunt asociat si noua societate infiintata acum sunt un grup de firme desi nu exista nici o legatura intre ele inafara de faptul ca eu sunt asociat. O alta problema ce o am este legata de firma in care tatal meu este asociat unic... Si aceasta face parte din grup?
Care este forma corecta de angajare a unei persoane ce va fi remunerata cu un procent din vanzari dar nu realizeaza salariul minim pe economie
Ambele societati au obligatia de a mai functiona inca 8 ani. Problema este ca sunt societati afiliate care au relatii stranse de afaceri impreuna in vederea realizarii unor produse finite pe pietele externe. Pentru e evita toata tevatura cu privire la preturile de transfer suntem nevoiti ca una dintre societati sa o absoarba pe cealalta. Nu stim ce presupune aceasta din punctul de vedere al facilitatilor pentru zonele defavorizate cu privire la impozitul pe profit. Exista posibilitatea ca un organ de control sa vada aceasta absorbtie ca si o incetare de activitate a uneia dintre societati?
Cand doua firme aflate intr-o zona defavorizata si care au beneficiat de certificat de investitor in zona defavorizata fuzioneaza cu pastrarea activitatilor, ce repercursiuni pot avea din punct de vedere fiscal avand in vedere faptul ca fiecare din ele au obligatia sa functioneze inca 8 ani de acum inainte datorita scutirii de impozit de care au beneficiat