avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Activitate micha20

Activitate micha20

Buna ziua,
Lucrez la privat si am iesit de curand si la pensie la limita de varsta.
Daca am poprire pe salariu, imi poate pune poprire si pe pensie?
Multumesc.
Chiar nu stie nimeni ce se va intampla ?
Buna seara,
Santem in faza de apel, dupa ce am pierdut cu banca, darea in plata. Judecatorii au considerat ca impreviziunea se aplica doar in cazuri sociale foarte speciale.
Am citit undeva ca la finalul total trebuie sa achitam toate restantele la credit pe perioada procesului de dare in plata, cu dobanzi si penalitati, adica pentru 3 ani, timp in care s-au asteptat si niste raspunsuri de la CCR. E adevarat? Eu intelesesem ca se ingheata perioada darii in plata.
Si, daca e asa, inseamna ca vom fi executati silit, pt ca banii nu-i avem, normal, ca de asta am cerut darea in plata.
Acum vine alta intrebare. Daca vine iarna, ne lasa sa stam in casa pana primavara? Sau ne executa indiferent cand?
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Venituri din pensia facultativa
Buna ziua, va rog poate aveti un raspuns.
Eu stiu ca orice venit se impoziteaza cu 10%, nu as vrea sa am probleme cu fiscul.
Poate se considera ca fiind o pensie lunara?
Ar trebui sa depun eu o declaratie de venit sau asigurarile sunt obligate sa retina impozitul la sursa?
Va multumesc anticipat
Buna seara,
Am un contract de pensie facultativa, incheiat de firma la care lucrez. Pentru ca am implinit 60 de ani am dreptul sa retrag banii. suma totala ar fi cam 8000 lei. Firma de asigurari mi-a spus ca daca retrag in transe lunare mai mici de 2000 lei, nu vor fi impozitati. E adevarat?
Multumesc.
Daca la toamna pot iesi la pensie pt limita de varsta, mai pot continua sa lucrez cu contract ca salariat?
Adica sa iau si pensie si salariu?
Multumesc.
Răspuns la discuția Rambursare TVA
Sigur ca exista, am platit facturile prin banca si am colaborat 2,3 ani.
Va mulumesc pentru ajutor.
Discuție Rambursare TVA
Buna seara,
La un control pentru rambursare TVA a fost taiata o suma de pe cateva facturi din 2011 de la o firma din Bucuresti, pe motiv ca nu exisa. Am incercat sa caut acea firma, dar a fost vanduta si nu se mai stie unde e arhiva. Ce e da facut acum pentru a nu pierde banii. Ce vina avem noi?
Mulumesc.
Buna ziua, va rog spuneti-mi daca mai e in vigoare impozitul de 3 % pt IMM, daca se mai aplica sau nu.
Va multumesc anticipat.
Revin cu aceasta problema, ma scuzati ca insist, dar in iunie 2006 cand am semnat eu, biletul nu avea nici suma si nici scadenta, banca a completat apoi scadenta pe BO 30 sept 2009. Si din iunie 2006 sant mai mult de 3 ani. Asta nu conteaza? Eu am citit legile si va citez:

Din Norma-cadru ale BNR nr. 6/1994 privind comertul facut de societatile bancare si celelalte societati de credit, cu cambii si bilete la ordin:
- Pct. 78 - Completarea cambiei in alb va trebui sa se efectueze in termen de trei ani de la data reala a emiterii. Nerespectarea termenului legal pentru completarea titlului face ca posesorul titlului sa decada din dreptul de a-l completa dupa expirarea lui, decadere care poate fi invocata atat de tragator, cat si de oricare dintre debitorii cambiali.
Va multumesc, astept o lamurire.