avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate Nappa

Activitate Nappa

Răspuns la discuția Furt masina
da..am facut actele de vanzare cumparare si nu am trecut masina pe numele tatalui.el a cumparat-o si a facut doar act de vanzare cumparare urmand ca sa o inmatriculam.
Discuție Furt masina
Buna ziua! Am o nelamurire in legatura cu o problema: un cunoscut de-al meu mi-a imprumutat suma de 300 de ron urmand sa-i dau inapoi.el a venit in camera mea de camin si mi-a luat cheille de la masina fara sa isi ceara voie. eu nestiind de acest lucru le-am cautat si nu le-am gasit.eu credeam ca am pierdut cheile si l-am sunat sa-l intreb daca stie ceva de ele.El mia spus ca se deplaseaza cu masina mea in acel moment si imi va da cheile cand ajunge.Pe parcursul drumului a fost oprit de politie si i-au luat certificatul de inmatriculare si i-a dat o amenda de 700 de ron.Problema e ca eu aveam itp-ul expirat si nu am mai circulat cu masina.El mi-a adus-o cu probleme si foarte neingrijita. Pe dovada data de politia rutiera nu este numele celui care mi-a luat cheia ci a altuia, si in plus apare si pe camerele video din camin cand a intrat in camera si mi-a luat cheia..As vrea sa stiu ce pot sa-i fac pe plan juridic .mentionez ca proprietarul masinii este tatal meu iar in certificatul de imatriculare apare inscrisa pe proprietarul vechi al masinii.Vreau sa stiu daca acest lucru se incadreaza la furt deoarece trebuie sa platesc multe lucruri in plus si reparatiile masinii.Multumesc anticipat!
am avut o problema si mi sa facut dosar penal pentru distrugere si vandalism...si mam inteles cu proprietarul unde am fost la cabana si iam platit de fata cu sefu de post ...am si procesul verbal de predare a banilor..urmand ca proprietarul sa-si retraga plangerea....mi sa spus ca trebuie sa-mi vina "nup-ul" acasa...si nu a mai venit...asta sa intamplat cam acum o luna si jumatate...e normal sa dureze atat de mult...ma ingrijoreaza poate nu si-a retras omu plangerea....nu stiu sunt si eu mai tanar si nu prea am trecut prin asa ceva..multumesc anticipat
:">
Am fost la o cabana si am facut ceva stricaciuni pe acolo iar patronul a depus plangere penala...am fost la politie..neam prezentat...am dat declaratie si neam inteles cu patronul si iam platit stricaciunile el ramanand sa retraga plangerea iar politistul mia zis sa astept sami vina hartia acasa pentru neinceperea urmaririi penale....vreau sa stiu daca dupa treaba asta vor fi consecinte sau imi ramane ceva la cazier...gen sa nu mai pot da pentru scoala de soferi si restu...astept raspuns..multumesc anticipat...ps banii iam predat pe proces verbal cu politistu si patronul de fata