avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate stefaniajohnston

Activitate stefaniajohnston

Buna dimineata ,cu o intrebare va deranjez.Eu m-am repatriat de 2 luni in rominia din usa .Unde trebuie sa umblu pentru sotul meu sa poata sa ramina in rominia fara viza .Noi ne-am cumparat casa impreuna si suntem veniti in tara cu toata familia .Ce trebuie sa fac si la ce institutie de stat trebuie sa ma adresez.,,,VA MULTUMESC
Răspuns la discuția Nelamurire proces
Am vb cu doamna avocata sa o dau la ziar sau in urmarire generala sa ii gasesca macar ultima adresa ,dinsa a zis ca nu e nevoie
Răspuns la discuția Nelamurire proces
Multumesc frumos dar am uitat sa mentionez ca este al 3 avocat dinsa este de 3 ani .am mai avut inca 2 procese pe cind traia tata cu alti doi avocati nu am rezolvat nimic cu batrina care nu ii gasim certificatul de deces nicaieri dar am gasit actul de proprietate al dinsi la alt tribunal
Buna ziua am si eu o nelamurire daca poate cineva sa ma ajute in privinta unui process care este pe rol.Sunt in proces de uzcapiune din 2010 si nu se mai termina .Sa va explic toata povestea de la inceput.Tatal meu a construit o casa in 69 pe terenul unei batrine bineinteles cu acordul ei .Conventia lor a fost ca batrina sa aibe o camera din constrictie.Dupa ce a construit casa batrina sa ridicat cu pretenti sa ia o jumatate din casa adica 2 camera.Mentionez ca batrina la timpul respective avea 73 de ani.Tatal meu nu a vrut sa ii dea 2 camera ca nu a fost asa conventia lor .Batrina a actionat in judecata cerindui bani prin tribunal pe teren .La vremea respective dinsa a vrut bani prin tribunal cerindui prin executor judecatoresc intron cec si dobinda .Asa si facut ,a platit terenul prin tribunal asa cum ua cerut batrina dar batrina nu a mai venit cu actul de teren ,raminind sa aduca actul pe teren .Dupa inchiderea procesului nea venit acasa hotarire judecatoreasca definitive dar ne irevocabila .Atunci parinti mei nu au stiut ce mai trebuie facut .In hotarirea care este de atunci nu scrie ca au platit terenul ..scrie ca sau inteles in convantie .Au platit impozit din 70 pina in present ,au carte funciara facuta undeva este si cadastrul dar nu stim unde inca .Am incercat sa facem cadastru dar nu am putut deoarece nu am avut hotarirea definitive si irevocabila .Am platit acum o doamna avocata si nea bagat dosarul in uzcapiune chemindo in tribunal pe batrina .pina in present nu am gasit nici un document ca este moarta sau vie sau mostenitori.Acum este alta problema .In89 parinti mei au divortat bineinteles ca mamei ia revenit casa avind 2 copii minori, in 90 a luat casa foc ,nu a mai ramas nimic din ea .Nea dat de la primarie casa asta insemna pina in revolutie .Pe atunci nu aveai voie la 2 proprietati .A renuntat la casa proprietate arsa, sa ramina in casa de la stat .Prin hotarire de divort .Bineinteles ca nu am mai avut ce partaj sa faca decit la teren dar nu au putut deoarece hotarirea cu batrina nu era irevocabila .In hotarirea de divort scrie ca mama renunta la judecata cauzei adica partajul adica la tot in favoarea tatalui meu cu conditia sa nu se poata vinde cit este el in viata astfel sa ramina la cei 4 copii dupa moartea lui.Acum sa revenim in present .Uzcapiunea care o avem in present a inaintato mama mea si noi toti frati fiindca nu mai traieste nici batrina cu terenul nici tata cu casa.Noi am incercat sa ii explicam mamai ca ea nu trebuie sa fie in acte ca nu are drept ,sunt toate actele doveditoare toate prin tribunal semnate de ea ca renunta la tot .Acum casa care este dupa incendiu este refacuta de 2 dintre copii.Mama mea a deschis proces ,a incercat prin sucesiune dar nu a putut si doamna avocata ia deschis proces de uzcapiune.Noi am vb cu doamna avocata explicindui toata situatia si cerindui sa o scoata pe mama din proces si aratindui dovezile care nu ii da drept de proprietate si dinsa a deschis alt proces ca sa ii iasa acte de proprietate numai pe numele mamai ..Acum va intreb pe dv .cum trebuie sa procedez eu ?Nu vreau sa fiu reprezentata de aceasta doamna care amina de 3 ani procesul si suspende de 3 ori neprezentinduse nimeni la proces .Ce trebuie sa facem noi sa ne aparam dreptul.Putem depune orce dovada la dosar ?Mentionez ca eu si celalat frate avem zeci de martori si acte doveditoare emise de tribunal in toata povestea asta .Ce ma sfatuiti sa spun tot la tribunal in fata judecatorului ca sa inteleaga tot ce se intimpla ?Sa spun ca nu vreau sa ma reprezinte nici un avocat?Acest proces nu se mai termina ca noi am lasat doamna avocata sa ne reprezinte si ne amina de 3 ani si de 3 ori sa suspendat dosarul fiindca nu sa prezentat nici dinsa su noua nea zis ca nu este nevoie sa ne prezentam.Acum vam spus alta incurcatura a deschis alt proces in favoarea mamai sa iasa tot numai pe numele ei.Credeti ca rezolv situatia daca spun in fata judecatorului toata povestea si depun toate actele si martori ca dovada ?VA MULTUMESC ca ati avit rabdarea de a citi si as dori sfaturi .
Buna ziua o intrebare as vrea sa ma ajute cineva daca se poate.Ce inseamna;PETENT MARTOR PENTRU FOND COMISIE ROGATORIE INTERNATIONALA ,,,,,va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Aprobare de constructie casa
MULTUMESC MULT ,O ZI BUNA SI SUCCES IN CARIERA
Răspuns la discuția PROIECT DE CASA
VA MULTUMESC DIN SUFLET
Buna ziua o intrebare va deranjez.Poate cineva sa imi spuna cit este legal sa construiesc casa ,ma refer la fatada terenului .prin lege cit trebuie sa am fatada ?,,VA MULTUMESC ANTICIPAT
Discuție PROIECT DE CASA
Buna ziua ,daca nu va deranez ,am si eu o intrebare.Pot face un prect de casa in usa legal care poate fi recunoscut in romina pentru aprobare ,si daca da ce trebuie facut in romina sa fie recunoscut ,sau o alta solutie, ce ma sfatuiti sa fac ?MULTUMESC ANTICIPAT
Răspuns la discuția Casa in rate
Va multumesc foarte mult ,nu stiam ca se poate face asa ceva .Cu tot respectul