avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 271 soluții astăzi
Forum Activitate alielvi

Activitate alielvi

Am cumparat un autoturism care avea carte de identitate in alb (duplicat) eliberat de catre RAR si al carei proprietar a declarat/o ca pierudata pe cea veche. Cu duplicatul la carte, Serviciul de inmatriculari auto a inmatriculat masina pe numele meu, eliberandu/mi si celelalte acte. Dupa 1 luna am primit o somatie de la o firma de executari silite ca va trebui sa predau masina, deoarece aceasta fusese pusa gaj intr/un imprumut perfectat la notar. Am contestat in instanta decizia de executare silita, dupa ce am pus intr/un cont la CEC 10% din suma imprumutata de catre cel care mi/a vandut masina, in ideea ca sunt cumparator de buna credinta, am platia toate taxele legale, precum si taxa de avocat. La prima instanta s/a respins contestatia la executare silitita, acum sunt in faza de recurs. Ce sanse am sa castig si sa nu dau masina inapoi ( deoarece chiar am intrat in povestea asta, fara sa am habra) sau sa o cedez si sa/mi linistit de pierderea mea de vreo 8000 de euro. multumesc

Daca un angajat are poprire in cuantum de 50 % pe salar, i se poate acorda concediu fara plata?